Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odnawialne kontrowersje

Autor: Ireneusz Chojnacki, Dariusz Ciepiela
17-09-2012 00:00
Odnawialne kontrowersje
<b>Stanisław Tokarski<br />
prezes Tauron</b><br /><br />

Wytwarzanie - Jeżeli zostanie podjęta decyzja o ograniczeniu wsparcia dla technologii współspalania, to Polska się cofnie o 50 proc. w realizacji celu posiadania 15 proc. energii z OZE w 2020 w zużyciu energii finalnej. <b>Mieczysław Kasprzak<br />
wiceminister gospodarki</b><br /><br />

- Już w 2020 r. ponad 15,5 proc. energii końcowej w Polsce będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. <br /><br />

Filarami zwiększenia udziału OZE będą systemy wsparcia nowoczesnych technologii, rozwój mikroźródeł oraz efektywne wykorzystanie biomasy. Produkcja energii z odnawialnych źródeł w Polsce Wzrost produkcji energii z instalacji wykorzystujących OZE (w proc. rok do roku)

Od zapisów ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) zależy, czy firmy energetyczne stracą lub zyskają setki milionów złotych. Niewiele aktów prawnych budziło ostatnio tyle emocji.

Projekt ustawy o OZE resort gospodarki pod koniec lipca br. skierował do konsultacji resortowych. Prawdopodobnie we wrześniu dokument zostanie skierowany na Radę Ministrów. Mamy więc nadal, po wielu miesiącach procesu legislacyjnego, do czynienia z płynną materią - nic dziwnego, że emocje nie znikają, a zniecierpliwienie potencjalnych inwestorów rośnie. Znamy już jednak kierunki zmian.
- Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom już w 2020 r. ponad 15,5 proc. energii końcowej w Polsce będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Filarami zwiększenia udziału OZE będą systemy wsparcia nowoczesnych technologii, rozwój mikroźródeł oraz efektywne wykorzystanie biomasy - przekonuje Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki.

Projekt ustawy przewiduje zróżnicowanie wsparcia poszczególnych rodzajów produkcji energii elektrycznej z OZE, preferencje dla energetyki rozproszonej i ograniczenie wsparcia dla współspalania.

Nowe przepisy mają znieść wsparcie dla zamortyzowanych już instalacji, głównie starych elektrowni wodnych. System wsparcia dla poszczególnych instalacji ma obowiązywać przez 15 lat od ich oddania do użytkowania, z wyjątkiem technologii współspalania, które otrzyma jedynie 5-letnią gwarancję pomocy finansowej.

- Założeniem naszym jest, aby uchwalić tę ustawę do końca roku, tak żeby ona weszła w życie od pierwszego stycznia 2013 roku - deklaruje Mieczysław Kasprzak.

Walka o współspalanie

Jedną z budzących największe kontrowersje propozycji zawartych w projekcie ustawy o OZE jest zlikwidowanie wsparcia dla współspalania biomasy z węglem.

- Chcemy ograniczyć, a docelowo zlikwidować wsparcie dla technologii współspalania - zapowiada Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki, i wyjaśnia, że ograniczenie wsparcia dla współspalania ma nastąpić poprzez skrócenie okresu wsparcia do pięciu lat od daty wytworzenia pierwszej energii elektrycznej, dla której przysługuje świadectwo pochodzenia i poprzez generalne ograniczenie możliwości wsparcia nie dłużej niż do roku 2020.

- Trzecim istotnym elementem jest ustalenie wartości współczynnika korygującego wartość wsparcia dla współspalania na takim poziomie, który pokryje koszty wytworzenia energii, ale jednocześnie nie da gwarancji osiągania bardzo znacznych zysków - wyjaśnia Pilitowski. Z projektu ustawy wynika, że współspalanie ma mieć ustalony na 2013 rok współczynnik korygujący na poziomie 0,3 i do 2017 roku ma on spaść do 0,15.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP