PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
 • Strefa premium

OFE: 42 mld w spółkach giełdowych

Autor: Elżbieta Łapińska-Berling
25-04-2007 00:00
OFE: 42 mld w spółkach giełdowych
- Otwarte fundusze emerytalne nie są aktywnym inwestorem, a klasycznym inwestorem finansowym - mówi Michał Malina, specjalista ds. relacji inwestorskich Kęty SA. - Poprzez udział w posiedzeniach rady nadzorczej dobrze weryfikują działalność spółki, dbając o efektywny zwrot kapitału. Wszystkie OFE , które mają pakiety akcji powyżej 5 proc., rekomendowały do rady nadzorczej Kęty SA swoich przedstawicieli. Zarząd spółki na pewno musi przy takich inwestorach, nie znających branży, samodzielnie wyznaczać firmie cele strategiczne i uzasadniać potrzebę takich, a nie innych inwestycji. 

Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego: - Rola nadzoru finansowego odnośnie wykonywania przez OFE funkcji właścicielskich w stosunku do powierzonych im środków emerytalnych ogranicza się w zasadzie do kwestii sprawowania pieczy nad tym, czy OFE działają zgodnie z prawem i przyjętymi zasadami.

KNF bada, czy kandydaci na członków zarządów PTE spełniają wymogi ustawowe, w szczególności, czy dają rękojmię należytego wykonywania funkcji przez zarządy PTE. Czy istnieje ryzyko, że aktywa OFE, czyli oszczędności emerytalne, ulokowane przez fundusze w akcjach spółek giełdowych mogą gwałtownie stopnieć w sytuacji bessy na warszawskiej giełdzie?

Takie ryzyko istnieje zawsze, ale nie oznacza to, że nie należy go nigdy podejmować. Koniunktura gospodarcza znajduje odzwierciedlenie w wycenie aktywów, w atrakcyjności stopy zwrotu z inwestycji w środki trwałe.

Oznacza to, że stopa zwrotu OFE jest skorelowana z koniunkturą w gospodarce. W sytuacji, gdybyśmy w aktywach OFE nie mieli akcji spółek giełdowych, to znajdowałyby się tam głównie papiery dłużne - gospodarka \"odskoczyłaby wyżej\" niż stopa zwrotu. A to byłoby niekorzystne, bo lepiej czasami osiągnąć wyższą wartość, co prawda obciążoną nieco wyższym ryzykiem, niż osiągnąć niższą wartość o bezpiecznej stopie zwrotu.

Jeżeli byłaby to inwestycja krótkookresowa, to występowałoby ryzyko dużej zmienności. Ale jeżeli inwestycja jest wieloletnia, to pytanie jest tylko takie: \"czy uważamy, że polska gospodarka wygra przyszłość\"? Ja uważam, że wygra. - Fundusze emerytalne są - według moich doświadczeń - inwestorami pasywnymi operacyjnie - mówi Janusz Płocica, prezes zarządu Zelmer SA. - Nie ingerują i nie starają się ingerować w działalność operacyjną - to zostawiają zarządowi.

Natomiast są aktywni korporacyjnie i biorą zawsze udział w walnych zgromadzeniach. Uważam, że jest to bardzo istotne w sytuacji spółki akcyjnej, albowiem to OFE wskazują drobnym akcjonariuszom, jak mają głosować.

Także w podejmowaniu decyzji standardowo korporacyjnych, takich jak przyjęcie sprawozdania finansowego, nie trzeba spodziewać się niespodzianek z ich strony, oczywiście, jeżeli spółka funkcjonuje przejrzyście.

Jednak muszę zaznaczyć, że polityka OFE jest różna, wynika z wewnętrznych procedur tych instytucji. Doświadczyliśmy tego w konkretnym przypadku, kiedy mieliśmy podjąć decyzję o programie opcji menedżerskich. Część funduszy nie miała z tym problemów - ich proces decyzyjny był szybki i przejrzysty. Natomiast u innych był on zagmatwany.

OFE postępują bowiem zgodnie z zasadami przyjętego przez firmę ładu korporacyjnego. Dlatego tak ważne jest, aby zarząd spółki znał te zasady. W takiej sytuacji kontakt jest znacznie łatwiejszy. W składzie Rady Nadzorczej Zelmer SA znajduje się osoba ze wskazania CU OFE. (Udziały OFE w akcjonariacie ZELMER SA: CU OFE - 11,18, OFE PZU - 8,63, ING NN OFE - 5,19 - dop. red.) - Cieszymy się, że wśród inwestorów lokujących środki w akcje Grupy Famur są instytucje tak znamienite jak OFE ING Nationale Nederlanden - Waldemar Łaski, wiceprezes zarządu Famur SA. - tysfakcją jest dla nas również wielkość posiadanego przez nich pakietu akcji (5,34 proc. - dop. red.). Mimo dobrej współpracy, nigdy żaden inwestor nie miał wpływu na działalność naszej grupy kapitałowej.

Fundusze emerytalne ulokowały do tej pory w papierach spółek giełdowych niemal 42 mld zł, co stanowi ponad 6 proc. całej kapitalizacji GPW. W ten sposób OFE już stały się graczem stabilizującym sytuację na rynku giełdowym. Nie jest jednak do końca jasne, jaką rolę pełnią w swoich spółkach portfelowych: aktywnie dyscyplinują, korzystając z praw własności, czy tylko głosują nogami?

Jakim akcjonariuszem spółek giełdowych powinny być otwarte fundusze emerytalne, zarządzające wielomiliardowymi oszczędnościami emerytalnymi? Biernym uczestnikiem gry na rynku kapitałowym, unikającym aktywnej kontroli i wspierania zarządów w realizacji przyjętych strategii czy aktywnym powiernikiem kapitału i świadomym swoich praw inwestorem?

To pytanie staje się coraz bardziej aktualne w sytuacji, kiedy konta OFE pęcznieją i nadal będą tyć od oszczędności emerytów, a długotrwała hossa na GPW ewidentnie zaczyna usypiać i nadzór, i samych inwestorów.

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 344 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP