PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Offset po polsku, czyli zyski i pułapki

Autor: Tadeusz Gańczarczyk
28-11-2008 00:00 |  aktualizacja: 28-11-2008 10:25
Offset po polsku, czyli zyski i pułapki
Offset na tle <b>Promujemy transfer technologii</b><br>
<br>
Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki<br>
<br>
Zależy nam na tym, by w ramach umów offsetowych trafiały do Polski nowoczesne technologie. Dlatego w nowej strategii offsetowej, która będzie gotowa w 2009 roku, transfer innowacyjnych rozwiązań będzie szczególnie promowany. Polska gospodarka potrzebuje nowych miejsc pracy, ale tych dobrze płatnych. One generowane są w firmach bazujących na wiedzy i na nowoczesnych technologiach. Dobrym przykładem są nasze starania o uruchomienie bazy remontowej F-16 w Bydgoszczy. W przyszłym roku będzie wiadomo, jakiego typu remonty będzie mogła przeprowadzać bydgoska baza. Określenie tego zakresu będzie uzależnione ostatecznie od wspólnej decyzji koncernu Lockheed Martin, WZL nr 2 oraz MON. (JD) <b>W kierunku nowoczesnej armii</b><br>
<br>
Bogdan Klich, minister obrony narodowej<br>
<br>
Umowy kompensacyjne zawierane z zagranicznymi kontrahentami  związku z dostawami uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby obronności lub bezpieczeństwa państwa w znaczący sposób wpływają na rozwój szeroko rozumianego krajowego przemysłu obronnego. Dzięki temu pozyskuje on zaawansowane technologie pozwalające na unowocześnienie oraz rozszerzenie oferty uzbrojenia i sprzętu wojskowego, wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom Sił Zbrojnych RP. Uważam, że przykładami udanych przedsięwzięć offsetowych sprzyjających rozwojowi technicznemu przemysłowego potencjału obronnego jest uruchomienie produkcji nowoczesnej amunicji w ZM Dezamet i ZM Mesko oraz modernizacja radiostacji w Radmorze.

Offset to taki biznes, który ma gospodarczy sens, o ile opłaca się wszystkim zainteresowanym. Rozbudził on wielkie oczekiwania i nadzieje - niektórzy zapomnieli, że jest twardą grą interesów, w której profity nigdy nie rozkładają się po równo.

Nie wszystkie potrzeby związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa mogą być zaspokojone przez przemysł krajowy. Instrumentem rekompensującym dokonanie kosztownych zakupów za granicą - finansowanych ze środków budżetowych - jest offset, czyli wywołana zakupami uzbrojenia i sprzętu wojskowego współpraca przemysłowa oraz uzgodniona kooperacja między podmiotami krajowymi a zagranicznym dostawcą. Z punktu widzenia Skarbu Państwa jest to korzystna operacja - w przeciwnym wypadku pozostałby tylko wydatek na nowoczesne uzbrojenie albo armia wyposażona w... korkowce.
Zgodnie z obowiązującym prawem zagraniczni dostawcy, od których państwo kupuje sprzęt wojskowy, zobowiązani są do zrealizowania w Polsce różnych przedsięwzięć o wartości offsetowej nie mniejszej niż wartość zamówienia. Wobec tego offsetowe przedsięwzięcie to biznes, który ma gospodarczy sens, jeśli opłaca się wszystkim zainteresowanym. Gwarantem sukcesu takiej kompensacji jest prawidłowo wynegocjowany kontrakt, który musi być sfinalizowany jedną precyzyjną lub wieloma umowami handlowymi wiążącymi obie strony - dającą i korzystającą z offsetu.

Od 2001 roku zawarto 11 umów o łącznej wartości offsetowej 6,87 mld dol. i 1,1 mld euro (18,9 mld zł). Najważniejsze z nich dotyczyły zakupu samolotu wielozadaniowego F-16, samolotu transportowego CASA, kołowego transportera opancerzonego Rosomak i przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike. W ubiegłym roku podpisano jedną umowę z włoskim koncernem Avio związaną z dostawą silnika dla korwety Gawron o wartości offsetowej 9,76 mln euro.

- W tym roku zostaną zawarte umowy offsetowe dotyczące łączności satelitarnej, zintegrowanego systemu walki dla korwety oraz zakupem kierowanych pocisków i innego uzbrojenia dla nabrzeżnego dywizjonu rakiet - mówi Hubert Królikowski, dyrektor Departamentu Programów Offsetowych Ministerstwa Gospodarki. - Zapowiadane duże umowy dotyczące samolotów dla VIP-ów oraz helikopterów dla wojska i policji będą realizowane w późniejszym terminie.

Rozbudzone nadzieje

Przeciętnemu obywatelowi offset kojarzy się wyłącznie z umową w sprawie zakupu samolotów F-16, która wywołała sporo kontrowersji. Tymczasem już wcześniej, w 2001 roku, podpisano trzy umowy offsetowe: z EADS, Eurotorpem i firmą Thales. Jednak dopiero umowa z Lockheed Martin Corporation, o ogromnej wartości offsetowej (ponad 6 mld dolarów), spowodowała polityczną i gospodarczą gorączkę wokół offsetu. Generalnie wciąż jest on kojarzony z niejasnymi interesami grupowymi i niespełnionymi nadziejami polskiej gospodarki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP