PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Operatorzy, czas na inwestycje w IT

Autor: Adam Brzozowski
12-05-2008 00:00 |  aktualizacja: 21-01-2010 13:39
Operatorzy, czas na inwestycje w IT
Jan Rakowski, EnergoInFarm: Nowy model rynku hurtowego opartego o rynek bilansujący i rynek bilansujący dnia bieżącego będzie wymagał poważnej przebudowy systemów informatycznych operatora systemu przesyłowego (OSP) i uczestników rynku. Planowane są poważne zmiany w mechanizmach rynku, co wpłynie na narzędzia informatyczne posiadane przez uczestników rynku bilansującego. W nowych warunkach obecne narzędzia będą nieprzydatne lub będą wymagały poważnych zmian. Dobrze byłoby zakończyć dyskusje na temat mitycznej procedury zmiany sprzedawcy, bo to drobny fragment wsparcia informatycznego, a szerzej pomyśleć o wsparciu procesów biznesowych realizowanych przez przedsiębiorstwa energetyczne. Moim zdaniem, działania na polu informatycznym powinny być prowadzone z większym zaangażowaniem. Gdy nadejdzie czas okresowego zawieszania działania rynku, trzeba będzie raczej myśleć o systemach informatycznych wspomagania w sytuacjach kryzysowo-awaryjnych, o czym oczywiście nikt nie myśli, bo od 25 lat nie mieliśmy sytuacji defi cytu mocy w systemie. -  Największe inwestycje sektora w IT rozpoczną się w ciągu roku – uważa Maciej Lasota, wiceprezes Kom-Paktu. -  Wdrażanie systemów billingowych jest wymuszone przez zbliżające się podwyżki cen energii na początku 2009 r. Sprzedawcy będą potrzebowali przygotować nowe oferty, promocje dla klientów, tym samym sięgną po metody taryfikacji odbiorców zbliżone do tych, które od lat są stosowane np. przez firmy telekomunikacyjne.

Upiekło się energetykom, bo w lipcu ubiegłego roku klienci nie zaczęli przechodzić do konkurencji. Jednak co ma wisieć, nie utonie - nadszedł czas inwestycji w systemy pomiarowe, billingowe i CRM. Okres deregulacji nie powstrzymuje już wdrożeń systemów IT, ale je wymusza.

Dwa najważniejsze zagadnienia informatyczne w energetyce to wciąż aktualny temat systemów zmiany sprzedawcy oraz nowy - system do wyznaczania strat energii. System zmiany sprzedawcy u każdego OSD powinien zostać wdrożony najpóźniej 1 lipca 2007 r. Tak się nie stało. Na szczęście bez większych konsekwencji dla energetyków.
- Brak mobilności klientów spowodował typowo polski stan "a nie mówiłem?" i uspokojenie nastrojów, bo nie spełniły się ciche obawy, że rynek się ruszy - uważa Waldemar Kałuża z firmy EREM - Doradztwo Energetyczne. - Oficjalnie wiadomo, że niewielu odbiorców decyduje się na zmianę sprzedawcy, jednak znany jest casus jednego z OSD, który musiał w ciągu dwóch dni zweryfikować sześć tysięcy papierowych dokumentów (zgłoszenia sprzedawców, zgłoszenia odbiorców, upoważnienia wystawione sprzedawcy przez odbiorcę). To powinno obudzić czujność wśród operatorów, którzy mają w instrukcjach zapisaną papierową obsługę procesu zmiany sprzedawcy lub z jakiegoś powodu na taką się decydują.

Operatorzy nie powinni więc zwlekać i przygotować się na zmiany. Zdaniem Kałuży, jeśli poważnie traktować zapowiedzi majowych podwyżek cen energii, należy przypuszczać, że proces zmian sprzedawców może się zdecydowanie ożywić. Klienci zaczną szukać tańszych dostawców.

W przypadku kolejnych podwyżek planowanych przez sprzedawców z urzędu rynkiem drobnych klientów zainteresują się sprzedawcy energii, którzy dotychczas działali jedynie w obszarze handlu hurtowego lub w segmencie wielkich odbiorców przemysłowych i zaczną profesjonalnie zachęcać do zmiany.

Elżbieta Płonka-Szydłak z firmy Winuel, dyrektor Domeny Utilities w Grupie Sygnity, dodaje, że temat oprzyrządowania informatycznego dla procedury zmiany sprzedawcy jest teraz najbardziej popularny i wszyscy z grubsza mają świadomość, co kryje się pod tym hasłem. Ale nie wszyscy wiedzą, jak głęboko to zagadnienie powinno sięgać. Pamiętać należy, że system zmiany sprzedawcy nie jest wdrażany sam dla siebie - współpracuje z innymi systemami, dla których jest dostawcą lub odbiorcą informacji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP