Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen i Lotos - ile synergii, ile konkurencji?

Autor: Nowy Przemysł (Piotr Apanowicz)
27-06-2016 06:41 |  aktualizacja: 27-06-2016 06:44
Orlen i Lotos - ile synergii, ile konkurencji?
Fot. Materiały prasowe

W obu kluczowych spółkach naftowych trwają prace nad aktualizacją strategii. W jakich kierunkach powinny pójść zmiany? Czy plany rozwojowe PKN Orlen i Grupy Lotos powinny być skoordynowane?

Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński już na pierwszej konferencji prasowej po objęciu sterów największej polskiej firmy zapowiedział, że w związku ze zmianą sytuacji na rynku ropy naftowej w płockim koncernie nastąpi przegląd obowiązującej strategii na lata 2014-17.
Według niego, od połowy 2014 roku sytuacja makroekonomiczna zmieniła się znacząco w wyniku załamania światowych notowań ropy, a dodatkowo Orlen znajduje się mniej więcej w połowie obowiązującej strategii, dlatego naturalny wydaje się jej przegląd i ewentualne korekty w takim kierunku, by najlepiej dostosować się do aktualnych zmian rynkowych.

Szef Orlenu zastrzegł jednocześnie, że filary strategii PKN Orlen są niez-mienne i nadal aktualne, a zmiany - jeśli nastąpią - nie będą miały zasadniczego charakteru, tym bardziej że Orlen ma za sobą rekordowy pod wieloma względami rok.

W 2015 roku wolumen sprzedaży spółki był najwyższy w historii - osiągnął poziom 38,7 mln ton; rekordowy był przerób ropy w rafineriach koncernu (blisko 31 mln t - w tym 15,7 mln w Płocku), co również jest najlepszym rezultatem. Historycznie wysoki był także wynik EBITDA LIFO - 8,7 mld zł. Zdaniem Sławomira Jędrzejczyka, wiceprezesa Orlenu ds. finansowych, jeszcze kilka lat temu taka liczba wykraczałby poza wyobraźnię władz spółki.

Orlen nie poinformował na razie, w których segmentach biznesowych można się spodziewać zmian, ani kiedy aktualizacja strategii ujrzy światło dzienne.

Strategia z poślizgiem

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja Grupy Lotos, która - formalnie rzecz biorąc - od początku 2016 roku działa... bez obowiązującej strategii. Przygotowany przez poprzedni zarząd koncernu dokument nie został zatwierdzony przez organy korporacyjne spółki i wszystko wskazuje na to, że strategię na lata 2016-20 opracuje dopiero nowy zarząd pod przewodnictwem prezesa Roberta Pietryszyna.

Poprzednia strategia Grupy Lotos dotyczyła lat 2011-15 - koncern pochwalił się zrealizowaniem najważniejszych założeń tego dokumentu, takich jak osiągnięcie zdolności produkcyjnych na poziomie minimum 24 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed), a także 30 proc. udziałów w rynku hurtowym paliw i 10 proc. udziałów w rynku detalicznym paliw w Polsce.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP