PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ostatnia taka szychta

Autor: Raport Specjalny Nowego Przemysłu (Dariusz Ciepiela)
27-10-2016 10:35 |  aktualizacja: 27-10-2016 10:37
Ostatnia taka szychta
125.jpg

Dziś problemem naszego górnictwa jest nadpodaż węgla kamiennego. Ale za jakieś 30 lat jego krajowe zasoby się wyczerpią....

W "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" zapisano: "Zasadniczym powodem trudnej sytuacji górnictwa na świecie i w Polsce jest nadpodaż węgla i związana z nim niska cena węgla. Występujące w polskim górnictwie wysokie koszty produkcji wynikające z warunków wydobycia (głębokość, zagrożenia, długie drogi transportu, bardzo wysoki udział kosztów stałych, w tym kosztów pracowniczych) dodatkowo pogarszają tę sytuację".

To diagnoza. Recepta? Oczywista: wśród działań mających poprawić stan polskiego górnictwa, resort rozwoju wskazał zwiększenie wydajności kopalń oraz dostosowanie wydobycia do potrzeb rynku, a tam, gdzie to możliwe, zwiększenie w strukturze wydobycia udziału produktów o wyższej wartości dodanej: węgli średnich i grubych o wysokich parametrach jakościowych, paliw kwalifikowanych. Niezbędny też będzie odpowiedni poziom inwestycji tam, gdzie zapewnią one najwyższą efektywność ekonomiczną.

Likwidacja


To, co w ministerialnym dokumencie określono jako "dostosowanie wydobycia do potrzeb rynku", w praktyce oznacza zamykanie części kopalń. Ten proces już się rozpoczął. Jastrzębska Spółka Węglowa 8 sierpnia zadecydowała o przeniesieniu do końca stycznia 2017 roku kopalni Krupiński w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ten krok jest jednym z elementów planu naprawczego jastrzębskiej spółki. Jej zarząd zapewnia, że kopalnia Krupiński znajduje się w stanie trwałej nierentowności i nic nie wskazuje na to, by jej sytuacja mogła ulec poprawie.

Czytaj bieżące informacje dotyczące kopalni Krupiński

Do SRK ma również trafić część majątku kopalni Ruda Ruch Pokój należącej do Polskiej Grupy Górniczej. Planuje się przekazanie dwóch szybów oraz zakładu przeróbczego.

Wraz ze zmniejszeniem potencjału wydobywczego zmniejsza się także liczba pracowników kopalń. Z jednorazowych odpraw i urlopów górniczych chce łącznie skorzystać ponad 9,3 tys. osób. To bardzo znacząca liczba. Stanowi blisko 10 proc. stanu zatrudnienia w sektorze - w czerwcu 2016 r. w całym górnictwie węgla kamiennego zatrudnionych było 87,8 tys. osób.

Za dużo


Zmniejszenie zatrudnienia i likwidacja części kopalń w oczywisty sposób przełoży się na zmniejszenie wydobycia i ograniczenie nadpodaży węgla. Różne źródła szacują ją na 8 do 12 mln ton rocznie.

KOMENTARZE (14)

125.jpg  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 775 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 170 016 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 715 ofert w bazie

2 782 171 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP