PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Oszczędzać trzeba umieć - debata "Nowego Przemysłu"

Autor: Nowy Przemysł
19-12-2008 00:00 |  aktualizacja: 19-12-2008 13:09
Oszczędzać trzeba umieć - debata "Nowego Przemysłu"
- Cele zawarte w projekcie „Polityki energetycznej Polski do roku 2030” są niewłaściwe - ocenia Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Energia zużywana do wyprodukowania tony amoniaku (w GJ)

W warszawskim hotelu Marriott 4 listopada br. odbyła się debata redakcyjna "ABC efektywności energetycznej", na którą zaprosiliśmy przedstawicieli rządu, urzędów i instytucji związanych z energetyką, firm energetycznych, organ izacji branżowych i ekspertów. Punktem wyjścia do dyskusji był projekt ustawy o efektywności energetycznej - czy proponowane rozwiązania prawne będą skutecznym narzędziem do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w polskiej gospodarce, czy będzie pomagała przeciwdziałać jej marnotrawstwu. Oto fragmenty debaty.

Celem rządu jest osiągnięcie wzrostu gospodarczego bez wzrostu zużycia energii pierwotnej i osiągnięcie w roku 2030 wskaźnika energochłonności 15. krajów Unii Europejskiej w roku 2005.
W opinii przedstawicieli przemysłu realizacja tych planów może mieć negatywne skutki dla polskiej gospodarki.

Energia zaoszczędzona jest energią najtańszą, dlatego w projekcie "Polityki energetycznej Polski do roku 2030", który obecnie jest poddawany konsultacjom społecznym i uzgodnieniom międzyresortowym, tak duży nacisk został położony na kwestie podnoszenia efektywności energetycznej.

Zbigniew Kamieński, dyrektor Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki, podkreśla, że w Polsce do tej pory nie było dokumentu politycznego, w którym sprawy efektywności byłyby stawiane na pierwszym miejscu. Według niego, to także sposób na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, najlepsza forma redukcji CO2 i innych zanieczyszczeń, ponadto jest to korzystne ekonomicznie. Nie ma żadnych negatywnych stron wzrostu efektywności energetycznej.

- W projekcie "Polityki energetycznej..." zapisaliśmy dwa cele: dążenie do zeroenergetycznego wzrostu gospodarczego - chcemy tak regulować działalność gospodarczą, aby wraz ze wzrostem PKB nie następował wzrost zużycia energii pierwotnej. Drugi cel przewiduje podniesienie do roku 2030 efektywności energetycznej polskiej gospodarki do poziomu krajów UE 15 w 2005 r. Polska gospodarka jest blisko trzy razy bardziej energochłonna, więc są tu spore możliwości - dodaje Kamieński.

Jego zdaniem, te cele są ambitne, ale możliwe do zrealizowania. Trwają prace nad określeniem działań gwarantujących powodzenie zeroenergetycznego wzrostu gospodarczego. To nie jest tylko deklaracja, lecz rozpisanie wszystkich możliwych działań mających temu celowi służyć.

Cel właściwy czy nie?

Część przedstawicieli przemysłu kwestionuje jednak te rządowe projekty.

- Cele dotyczące efektywności energetycznej zawarte w projekcie "Polityki energetycznej ..." są niewłaściwe - ocenia Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Pierwszy cel, czyli zeroenergetyczny wzrost gospodarczy, jest - jego zdaniem - wybrany przypadkowo. Gdybyśmy go określili za trzy lata, to mielibyśmy inny poziom wzrostu, a gdybyśmy go wdrożyli trzy lata temu, to również byłby inny.

- Dlaczego mamy się rozwijać przy dzisiejszym zużyciu energii? Może ten poziom nie oddaje naszych potrzeb i nie jest w naszym interesie? - zastanawia się Jerzy Majchrzak.

Natomiast pomysł o obniżeniu energochłonności polskiej gospodarki do poziomu krajów UE 15 powinien wynikać ze strategii rozwoju kraju.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP