Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

OZE - kto tylko może

Autor: Dariusz Ciepiela
22-02-2010 00:00 |  aktualizacja: 23-02-2010 09:01
OZE - kto tylko może

Energetyka inwestuje w odnawialne źródła energii, głównie w elektrownie wiatrowe, biogazownie oraz instalacje spalania biomasy, odkładając na później inwestycje w elektrownie węglowe.

Trwa boom w dziedzinie budowy odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnym zastoju inwestycji w instalacje oparte o paliwa tradycyjne (węgiel, gaz). Ten trend nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę umiarkowane ryzyko zielonych inwestycji, a - co za tym idzie - większą przychylność kredytodawców, a także relatywnie niskie koszty i szanse na szybki zwrot nakładów.
Wiadomo jednak, że z planowanych w kraju farm wiatrowych zostanie zrealizowana tylko część (zob. ramka). Efektem "nadpodaży" jest handel otrzymanymi warunkami przyłączenia do sieci. W nowelizacji ustawy Prawo energetyczne postanowiono ograniczyć działania spekulacyjne (jak ocenia Ministerstwo Gospodarki) przy rezerwowaniu mocy przyłączeniowej farm wiatrowych. Ustawa wprowadza obowiązek wnoszenia zaliczki na poczet opłaty za przyłączenie do sieci oraz udokumentowania możliwości budowy źródła energii. Według resortu gospodarki, rozwiązanie to pomoże wyeliminować przypadki, w których firmy rezerwowały moce, nie rozpoczynając realizacji inwestycji, blokując tym samym innym dostęp do sieci.

- Taki handel to normalna rzecz. Jeżeli coś bardzo trudno dostać, to osiąga wysoką cenę i jest sprzedawane. To nie inwestorzy są źli, że wykorzystują biznesowo możliwości stworzone przez polityków - komentuje Jarosław Mroczek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Nowelizacja Prawa energetycznego zawiera również zapisy wspierające wytwarzanie biogazu rolniczego. Nowe przepisy umożliwią podłączanie biogazowni do niskociśnieniowych systemów przesyłowych. Pozwoli to na dostarczenie biogazu do odbiorców na terenach wiejskich, zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości dostarczania gazu ziemnego.

Wiele firm, dotąd nie związanych z sektorem energetycznym, postanowiło zainwestować w rozwój odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w farmy wiatrowe i bio-gazownie. Firmy energetyczne wachlarz inwestycji planują rozszerzyć o kotły przeznaczone tylko na spalanie biomasy.

- Tak ogromne zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii bierze się z administracyjnego wymuszania opłacalności tych projektów. Powstaje pytanie, jak długo gospodarka to wytrzyma? - zastanawia się Dariusz Marzec, dyrektor z firmy doradczej KPMG.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP