Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

OZE: Megawaty z problemami

Autor: Dariusz Malinowski
05-05-2008 00:00 |  aktualizacja: 23-11-2009 11:39
OZE: Megawaty z problemami

Ma niezaprzeczalne zalety: czysta, praktycznie niewyczerpalna i - co także może być dużym plusem - rozproszona. Czy Polska ma rzeczywiście duży potencjał odnawialnych źródeł energii?

Przed kilkoma laty Światowa Komisja Rady Energetycznej prognozowała optymistycznie, że w 2020 roku udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii może sięgnąć nawet 30 proc. Po kolejnych 50 latach już 70 proc. Na razie jednak energetyka odnawialna rozwija się u nas stosunkowo wolno. Trudno się temu dziwić. Mimo wielu zalet, wciąż obarczona jest dużym ryzykiem i - co tu kryć - sporo kosztuje. Nic więc dziwnego, że nawet zwolennik tego rodzaju energetyki, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, zaleca ostrożność i dogłębne rozważenie, czy inwestycja jest opłacalna.
Odnawialnych źródeł energii jest sporo. Najważniejszymi są: biomasa, energia geotermalna, wiatry, woda (zarówno morska w postaci pływów, jak i cieki). Potencjalnym ogromnym źródłem energii odnawialnej jest także słońce.

Zasoby odnawialnej energii w poszczególnych krajach bardzo się różnią. OZE uzależnione są bowiem od wielu czynników, m.in.: położenia geograficznego, dostępu do morza, ukształtowania powierzchni, budowy geologicznej, a nawet od sposobu prowadzonej gospodarki rolnej. Nic więc dziwnego, że potencjały krajów nawet o zbliżonej powierzchni bardzo się różnią. A to, co np. może być wykorzystane do produkcji energii w Szwecji, u nas ma raczej marginalny charakter.

Należy także wyraźnie powiedzieć - mimo że nazywana odnawialną i ona podlega wahaniom. Przed kilkoma laty w dwóch państwach skandynawskich: Norwegii i Szwecji, wystąpiły kłopoty z energią elektryczną. Ich źródłem były bardzo małe opady śniegu i deszczu. Następstwem tego były bardzo niskie stany wody w zbiornikach. Efektem tych problemów była mniejsza niż zakładano produkcja energii.

Jaki potencjał ma polska energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii? Specjaliści nie są zgodni. Przedstawiciele dużych firm energetycznych są sceptyczni: jako wady wymieniają np. niepewność dostaw, duże koszta i w końcu nie najszczęśliwsze rozlokowanie potencjalnych źródeł. Zwolennicy odpierają te zarzuty. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, do roku 2020 możliwe jest zainstalowanie wiatraków o łącznej mocy 13,6 tys. MW. Miałoby to wówczas stanowić około 20 proc. mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Mocy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP