PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Palący problem - spalarnie

Autor: Tomasz Elżbieciak
27-02-2011 00:00
Palący problem - spalarnie
- Oczekujemy na zmiany Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która przekaże samorządom możliwość decydowania o tym, do jakich instalacji będą kierowane odpady - mówi Pascal Bonne, prezes Dalkii Polska. - Chcielibyśmy wyłożyć własne pieniądze w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego i być nie tylko wykonawcą, ale też uczestniczyć w zarządzaniu spalarniami - podkreśla prezes Budimeksu Dariusz Blocher.

Budowa zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych to jeden z najważniejszych warunków, które Polska musi spełnić, aby sprostać unijnym wymogom dotyczącym gospodarki odpadami. Ale to również pomysł na biznes.

Polska, ratyfikując w 2003 roku traktat akcesyjny, zobowiązała się, że do 2013 r. ograniczy o połowę ilość śmieci trafiających na wysypiska. Do tego dochodzi ich jakościowa segregacja - na składowiskach będą mogły znaleźć się tylko odpady ulegające biodegradacji. Z pozostałej części mamy odzyskiwać w drodze sortowania 50 proc. szkła, tworzyw sztucznych i papieru, które później mają trafiać do powtórnego wykorzystania. Odpady pochodzenia naturalnego mają ulegać biologicznej lub termicznej przeróbce.
Od 16 lipca ubiegłego roku na wysypiska może trafiać tylko 75 proc. odpadów biodegradowalnych.

Ponieważ Polska nie spełnia tych wymogów, Komisja Europejska zaczęła naliczać nam kary - 40 tys. euro dziennie.

Jeśli w 2013 roku, zgodnie z ustaleniami, na składowiska będzie trafiać więcej niż połowa odpadów ulegających biodegradacji, ta kwota powiększy się do 250 tys. euro dziennie.

Budowa systemu spalarni wydaje się w tej sytuacji nie tyle konieczna, co mocno opóźniona.

Czyje te odpady?

Do najważniejszych kwestii dotyczących działania zakładów termicznej utylizacji należy zapewnienie im wystarczającej ilości paliwa, czyli samych śmieci.

Pomóc ma w tym reforma zakładająca uporządkowanie gospodarki odpadami komunalnymi. W myśl jej zapisów, zarządzanie śmieciami zostanie przekazane gminom. Nowe przepisy mają przede wszystkim ukrócić szarą strefę, przez którą odpady, zamiast na wysypisko, często trafiały do lasu. Mają też pozwolić samorządom na wyegzekwowanie od firm odbierających śmieci ich dostarczenie do spalarni.

Jednak prace nad ustawą wciąż trwają.

Nowe prawo miało wejść w życie w styczniu 2011 r. Ostatnie zapowiedzi resortu środowiska mówią o marcu. Jednak coraz częściej z ust ekspertów można usłyszeć, że trzeba będzie jeszcze poczekać co najmniej do czerwca. Tymczasem legislacyjna niepewność nie zachęca potencjalnych inwestorów.

- Oczekujemy na zmiany Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która przekaże samorządom możliwość decydowania o tym, do jakich instalacji będą kierowane odpady - mówi Pascal Bonne, prezes Dalkii Polska. Bez zmiany tej ustawy realizacja projektów będzie utrudniona, zwłaszcza w zakresie finansowania inwestycji. Kształt tej ustawy ma również wpływ na wybór formy prawnej projektu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP