Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG: jakoś sobie radzimy…

Autor: Marcelina Gołębiewska
21-04-2006 00:00
PGNiG: jakoś sobie radzimy…

Wielu producentów gazu mówi nam, że nie interesuje ich już prosta sprzedaż gazu, ale gazowy downstream. My odpowiadamy, że nas nie interesuje już prosty zakup gazu, ale wejście w wydobycie – rozmowa z Bartłomiejem Pawlakiem, wiceprezesem (w czasie rozmowy jeszcze prokurentem) PGNiG SA.

- Jak PGNiG radzi sobie z wykorzystaniem środków z publicznej emisji akcji w pół roku po debiucie na giełdzie i w ustabilizowanej od grudnia ub. r. sytuacji w zarządzaniu spółką?
– Pytanie to przywołuje dyskusję na temat uzasadnienia emisji publicznej PGNiG. Taka dyskusja jeszcze długo będzie trwała i będą ku temu żywe powody.

– Czy mam rozumieć, że jako prokurent PGNiG jeszcze dzisiaj wątpi Pan w sens upublicznienia spółki? PGNiG jest od sześciu miesięcy notowane na giełdzie.

– I niech tak zostanie. Co do tegorocznego programu inwestycyjnego, to zakłada on zdecydowany wzrost nakładów w obszarze poszukiwań, inwestycji i remontów. W sumie daje to zdecydowanie większe środki na działalność niż w ubiegłych latach – w ostatnich trzech latach środki na inwestycje i poszukiwania z roku na rok ograniczano. Mówimy jednak o długoletnich inwestycjach, a zatem środki z emisji będą wykorzystywane stopniowo.

– Chodzi o sygnał dla rynku, że PGNiG panuje nad dystrybucją tych potężnych wpływów.

– PGNiG panuje nad ich dystrybucją. Mimo ograniczenia składu zarządu, w rekordowym tempie przyjęło w tym roku plan inwestycyjny. Są to prowizoria, uzupełniane obecnie o nowe zadania i priorytety, wynikające z wydarzeń styczniowych i sytuacji na scenie politycznej.

– To politycy kształtują dzisiaj program inwestycyjny giełdowego PGNiG?

– Efektem zmian politycznych jest uchwała rządu ze stycznia, która mówi o budowie terminalu LNG, wzroście krajowego wydobycia gazu i o dywersyfikacji źródeł dostaw tego surowca.

– Akurat dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia w gaz jest od dawna priorytetem polityki energetycznej kraju i samego PGNiG.

– Nie widziałem działań dywersyfikacyjnych w ostatnich latach. Może pani je widziała, może to była inna koncepcja, a może to jest kwestia nazewnictwa. Ja w każdym razie nie dostrzegałem kroków mających na celu stworzenie w Polsce miejsca dla strategicznego dostawcy gazu z alternatywnego kierunku. Temat LNG pojawił się pod koniec ubiegłego roku i był naprawdę na wstępnym etapie. Tak, według mojej najlepszej wiedzy, wygląda sytuacja. W ostatnich miesiącach zmieniło się też nastawienie Ministerstwa Gospodarki do kwestii polityki energetycznej, a emanacją tego było powołanie pełnomocnika rządu do spraw bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ma to wpływ na PGNiG, ponieważ większościowym akcjonariuszem przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa. PGNiG ma też do wypełnienia strategiczne zadania. W końcu wydarzenia styczniowe pokazały, że bezpieczeństwo energetyczne kraju jest tożsame z bezpieczeństwem energetycznym naszych klientów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP