PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG: w grupie musi być porządek

Autor: Dariusz Malinowski
08-10-2007 00:00 |  aktualizacja: 08-10-2007 12:34
PGNiG: w grupie musi być porządek
Zasięg terytorialny i długość gazociągów we stanu na koniec 2006 r.

DOSD - Dolnośląski Operator Systemu Dystrybucyjnego
GOSD - Górnośląski Operator Systemu Dystrybucyjnego
KOSD - Karpacki Operator Systemu Dystrybucyjnego
MOSD - Mazowiecki Operator Systemu Dystrybucyjnego
POSD - Pomorski Operator Systemu Dystrybucyjnego
WOSD - Wielkopolski Operator Systemu Dystrybucyjnego Analitycy spodziewają się wyprzedaży spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG. Prezes Krzysztof Głogowski zapowiada, że możliwe jest jednak powstanie kolejnych podmiotów. Np. zarządzaniem nabytymi na szelfie norweskim złożami ropy i gazu zajmie się spółka PGNiG Norway.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to jedna z największych firm w kraju. Zatrudniającą prawie 30 tys. osób spółkę wciąż czeka porządkowanie grupy kapitałowej. Obecnie tworzy ją bowiem ponad pół setki podmiotów, częstokroć rywalizujących ze sobą.

Można powiedzieć, że PGNiG to firma kompletna. Sama wydobywa gaz, handluje nim, dostarcza do mieszkań, a w razie potrzeby magazynuje. Nic więc dziwnego, że takie przedsiębiorstwo ma dość skomplikowaną strukturę.
Obecnie w skład grupy kapitałowej PGNiG wchodzi 56 spółek. Ich znaczenie jest różne, różne są także udziały PGNiG w tych spółkach. W 25 spółkach z grupy Górnictwo Naftowe posiada ponad połowę akcji lub udziałów - oznacza to, że bezwzględnie decyduje, co ze spółkami tymi będzie się działo. W kolejnych 17 spółkach PGNiG ma udział lub akcje przekraczające 20 proc. To ważne ze względu na przepisy prawa. Zwykle bowiem nawet mniejszościowy akcjonariusz przy przekroczeniu pewnych progów może posiadać wystarczające wpływy, aby blokować niekorzystne dla siebie rozwiązania.

W skład grupy wchodzi także 14 spółek, w których PGNiG ma udziały poniżej 20 proc. Sama firma dzieli wchodzące w jej skład spółki na pięć grup: strategiczne (sześć - dystrybutorzy gazu), podstawowe (14). Trzy pozostałe grupy obejmują łącznie 36 spółek - to spółki celowe, pozostałe oraz, jak mówi nomenklatura PGNiG, pozostałe nieistotne.

Należy się spodziewać, że w obrębach pięciu grup będą zachodziły zmiany. PGNiG wciąż bowiem porządkuje swoją strukturę. I tak jednym z możliwych rozwiązań w grupie spółek podstawowych jest połączenie ze sobą firm prowadzących tę samą działalność. Jednym z rozwiązań jest fuzja dwóch "geofizyk" (firm prowadzących poszukiwania złóż węglowodorów metodami geofizycznymi).

Jeszcze ważniejsza wydaje się kwestia funkcjonowania w obrębie grupy aż czterech firm poszukiwawczych metodami wiertniczymi. Specjaliści są zgodni, że "moce produkcyjne" powinny być skupione tylko w jednej spółce.

Kandydatem numer jeden wydają się być Poszukiwania Nafty i Gazu z Krakowa. Firma ta jest bardzo dobrze znana na rynkach światowych (pod angielską nazwą Oil and Gas Exploration Company Cracow). Połączenie w jedno pozwoliłoby nowo powstałej spółce zwiększyć swój potencjał, samo to już pozwoliłoby na uczestnictwo w większych przetargach. Plusem byłaby także możliwość lepszego dysponowania sprzętem. Bywa tak, że jedna spółka poszukiwawcza ma pracy aż nadto, podczas gdy inne czekają na zamówienia. Potencjał "łączeniowy" mają także firmy remontowe i naprawcze.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP