PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Piechota: następcy będzie łatwiej

Autor: Rozmawiał: Jerzy Dudała
14-11-2005 00:00
Piechota: następcy będzie łatwiej
<b>Jacek Piechota</b> urodził się w 1959 roku. Absolwent Politechniki Szczecińskiej. W Sejmie zasiadał jeszcze w PRL z ramienia PZPR. Później zdobywał mandat poselski w kolejnych wyborach: w Sejmie Kontraktowym, a następnie w 1993, 1997, 2001 i 2005 roku. Stanowisko ministra gospodarki piastował już od października 2001 r. do stycznia 2003 r., gdy doszło do połączenia resortu gospodarki z resortem pracy i polityki społecznej. Wówczas został zastępcą Jerzego Hausnera stojącego na czele resortu. Ponownie objął funkcję ministra po rezygnacji prof. Hausnera w rządzie Marka Belki. (J.D.)

Gdy słyszę polityków Platformy grzmiących na temat oszczędności w administracji, w funkcjonowaniu struktur państwa, to mam skojarzenia z dawnymi czasami, z programem oszczędności generała Kiszczakia - rozmowa z Jackiem Piechotą, byłym ministrem gospodarki.

– Jakby Pan podsumował swe urzędowanie na stanowisku ministra gospodarki? Jaki jest „bilans zamknięcia” ministra Jacka Piechoty, co się udało zrealizować, a czego nie?
– Uff, wzdycham, bo jest problem w wielości przedsięwzięć, które realizowało Ministerstwo Gospodarki. Gdybym miał się skoncentrować na najważniejszych, to z pewnością nie mógłbym pominąć programów restrukturyzacji sektorów przemysłu ciężkiego. Przed czterema laty znalazłem się w sytuacji gaszącego pożary, zatem według niektórych zasłużyłem na miano ministra od spraw beznadziejnych. W kiepskiej sytuacji były spółki węglowe, de facto w upadłości były cztery polskie huty, upadła Stocznia Szczecińska, upadłość groziła też FSO, które praktycznie było bankrutem.

Dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której – ze względu na zaawansowanie w realizacji programów restrukturyzacyjnych, choć nie we wszystkich przypadkach – generalnie rzecz biorąc odnieśliśmy sukces. To zaawansowanie programów restrukturyzacyjnych pozwala nam bardziej optymistycznie spoglądać w przyszłość. Mój następca na pewno nie będzie musiał zaczynać od interwencji, by na przykład nie zaprzestano dostaw gazu do huty, czy też węgla koksowego do koksowni.


Górnictwo trzeba sprywatyzować


– Za to będzie musiał się uporać między innymi z kontraktami długoterminowymi w elektroenergetyce.

– Zaraz o tym powiem. Najpierw jeszcze o górnictwie. Jeżeli chodzi o restrukturyzację sektora węglowego, to jest on przygotowany na realizację wariantu łagodnego likwidacji mocy wydobywczych, który jest realizowany obecnie oraz na realizację wariantu radykalnego, gdyby znacznie pogorszyła się koniunktura. Górnictwo jest oddłużone, ma niezłe perspektywy. Jeśli chodzi o huty, to są skonsolidowane i sprywatyzowane. Oczywiście ten proces w sektorze stalowym zaczęli jeszcze moi poprzednicy. Natomiast jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy, to jest wyposażony w niezłe kontrakty i pracuje pełną parą, produkując na eksport. Stocznie mają uporządkowaną sytuację, są przygotowane do rozmów z inwestorami, których muszą pozyskać. No i FSO jest zrestrukturyzowane, z inwestorem. Oczywiście są obszary, gdzie nie udało się wszystkiego zrealizować. Jeśli mówimy o sektorze elektroenergetycznym, to warto pamiętać, że mamy klarowny dokument w postaci Polityki energetycznej państwa, mamy też program budowania konkurencyjnego rynku energii.
<b>Jacek Piechota</b> urodził się w 1959 roku. Absolwent Politechniki Szczecińskiej. W Sejmie zasiadał jeszcze w PRL z ramienia PZPR. Później zdobywał mandat poselski w kolejnych wyborach: w Sejmie Kontraktowym, a następnie w 1993, 1997, 2001 i 2005 roku. Stanowisko ministra gospodarki piastował już od października 2001 r. do stycznia 2003 r., gdy doszło do połączenia resortu gospodarki z resortem pracy i polityki społecznej. Wówczas został zastępcą Jerzego Hausnera stojącego na czele resortu. Ponownie objął funkcję ministra po rezygnacji prof. Hausnera w rządzie Marka Belki. (J.D.)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP