PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PKP Energetyka - wielki, rozproszony, konsekwentny

Autor: Dariusz Ciepiela
02-02-2006 00:00
PKP Energetyka - wielki, rozproszony, konsekwentny

PKP Energetyka to spółka wyjątkowa – należy do największych odbiorców energii elektrycznej w Polsce, jest przy tym chyba odbiorcą najbardziej rozproszonym. Od 2004 roku część energii kupuje w oparciu o zasadę TPA.

PKP Energetyka rocznie zużywa ok. 3,6 TWh energii, z czego około 20 proc. – czyli 700 GWh kupowanych jest w oparciu o zasadę TPA. Spółka na terenie całego kraju posiada aż kilkanaście tysięcy punktów zakupu energii. Tych największych, tzw. podstacji trakcyjnych, jest ok. 450. Ich podstawowym zadaniem jest zasilanie sieci trakcyjnej, ale ok. 5-6 proc. energii z nich kierowanych jest na odbiory nietrakcyjne. Właśnie na podstacjach trakcyjnych energia kupowana jest w ramach TPA.
Na wolnym rynku PKP Energetyka kupuje energię na terenie tylko kilku spółek dystrybucyjnych: Enionu (w oddziałach w Będzinie, Bielsku-Białej i Krakowie), KE Energa (tylko w oddziale w Elblągu), EnergiiPro (w oddziale opolskim) oraz w Zamojskiej Korporacji Energetycznej i STOEN. Od 1 stycznia br. w ramach TPA kupowana jest również energia na terenie ZE Łódź Teren. Łącznie zakupem w ramach TPA objętych jest 89 podstacji trakcyjnych.

– Planujemy zwiększenie zakupów w ramach TPA na obszarze działania tych spółek dystrybucyjnych, gdzie różnice cen pomiędzy energią w taryfach a na wolnym rynku będą na tyle duże, że będzie to dla nas opłacalne, po uwzględnieniu nakładów poniesionych na dostosowanie układów kontrolno-pomiarowych i kosztów funkcjonowania na rynku bilansującym – mówi Grzegorz Grabowski, członek Zarządu i dyrektor handlowy PKP Energetyka.


Łatwiej, choć nadal trudno


Grabowski zwraca uwagę, że pomiędzy wymaganiami stawianymi odbiorcy chcącemu skorzystać z zasady TPA przez różne spółki dystrybucyjne, a nawet oddziały tego samego koncernu są duże różnice. To powoduje, że odbiorca nie posiadający odpowiednich służb i zaplecza nie jest w stanie poruszać się po rynku energii.

– Działamy na terenie całego kraju i współpracujemy ze wszystkimi spółkami dystrybucyjnymi, więc łatwo jest nam porównywać ich wymagania wobec odbiorców. Te warunki w każdym przypadku są zbyt surowe i często niepotrzebne – ocenia dyrektor Grabowski.

Jego zdaniem nie ma podstaw, aby odbiorca przyłączony do sieci spółki dystrybucyjnej (SD) obciążany był według cen obowiązujących na rynku bilansującym, które powodują powstanie wysokich kosztów u odbiorcy, niewspółmiernych do tych, które faktycznie powstają w SD. Jeżeli jest np. dwóch odbiorców i jeden z nich notuje w danym okresie odchylenie w poborze energii na minus, a drugi na plus, a więc razem nie generują żadnych kosztów dla spółki dystrybucyjnej, to jakie są powody, żeby kosztami rynku bilansującego obciążać obydwu?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP