PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PKP: lepiej niż bardzo źle

Autor: (DC)
26-05-2006 00:00
PKP: lepiej niż bardzo źle
Wynik na działalności gospodarczej (w mln zł)
(rok 200, dane wstępne przed audytem i po konsolidacji) – Mimo że wynik grupy PKP jest najlepszy w historii, nie będzie możliwe jego poprawienie bez dalszego zwiększania efektywności gospodarowania oraz radykalnych działań rządu – ocenia  Andrzej Wach. Inwestycje (dane przed konsolidacją)

W minionym roku grupa PKP przyniosła 707 milionów złotych straty. Wynik ten można uznać za duży sukces, ponieważ w latach poprzednich strata była blisko trzykrotnie większa.

W 2005 roku przychody Grupy PKP wyniosły 10 miliardów złotych. Wynik finansowy zamknął się stratą 707 milionów złotych – najniższą w historii Grupy PKP. 70 proc. straty stanowi nie pokryty przez samorządy województw deficyt w połączeniach regionalnych. W zeszłym roku samorządy nie zapłaciły za zamówione usługi kolejowe 490 milionów złotych. Koszty funkcjonowania Grupy PKP wyniosły w ubiegłym roku 11,4 mld zł i były o 2 miliardy złotych mniejsze niż w 2004 roku, kiedy wyniosły 13,5 mld, a zarazem najniższe w historii Grupy PKP. Jest to jeden z czynników, który miał duży wpływ na wynik finansowy.
Dodatkowymi czynnikami były: • uzyskanie bardzo dobrego wyniku na sprzedaży udziałów w Koksowni Przyjaźń (ponad 500 mln złotych), • lepsze niż w ubiegłym roku wyniki finansowe sześciu spółek Grupy PKP, • korzystne relacje kursowe walut obcych, mające wpływ na obsługę historycznego zadłużenia PKP.

Na jedenaście największych spółek Grupy PKP siedem z nich zakończyło ubiegły rok zyskiem: PKP SA, PKP Cargo, PKP Linie Hutnicze Szerokotorowe, PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska, PKP Energetyka i PKP Informatyka.

Cztery spółki odnotowały stratę: PKP Przewozy Regionalne, PKP Warszawska Kolej Dojazdowa, PKP Polskie Linie Kolejowe i Telekomunikacja Kolejowa.

– Mimo że wynik grupy PKP jest najlepszy w historii, nie będzie możliwe jego poprawienie bez dalszego zwiększania efektywności gospodarowania oraz radykalnych działań rządu w stosunku do historycznego zadłużenia PKP i rozwiązania problemu finansowania przewozów regionalnych – ocenia Andrzej Wach, prezes Zarządu PKP. – Tylko wtedy inwestycje najważniejsze dla naszych klientów, czyli w pociągi i dworce, będą na poziomie nie mniejszym niż w przypadku kolei w pozostałych krajach Unii Europejskiej. W warunkach stałego braku zbilansowania przychodów i kosztów nie będzie to możliwe.

W minionym roku (już kolejnym z rzędu) rosły inwestycje. Na inwestycje w roku 2005 Grupa PKP wydała 1,78 mld zł, z czego ponad 900 mln przeznaczono na modernizację linii kolejowych, a 600 mln na zakup nowego taboru. Blisko połowa środków pochodziła z funduszy własnych grupy, a 20 proc. z funduszy Unii Europejskiej (fundusze ISPA i PHARE).

Ubiegły rok to nieznaczne zmniejszenie zadłużenia grupy. Stan zobowiązań na 31 grudnia 2005 r. wobec podmiotów spoza PKP wynosił 10,2 mld zł, w tym zobowiązania długoterminowe 6,3 mld zł. Tym samym zadłużenie grupy PKP zmniejszyło się w stosunku do stanu z 31 grudnia 2004 r. o 345,1 mln zł.

Miniony rok to także zmniejszenie stanu zatrudnienia na kolei. Na koniec ub. roku w grupie PKP pracowało 128 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej było to 134 tys.

Z samych liczb wynikałoby, że na kolei sytuacja poprawiła się znacząco – zmniejszenie straty o ponad 1,3 miliarda złotych na pewno jest sporym osiągnięciem. Ale trzeba sobie zdawać sprawę, że w tym roku PKP nie sprzeda swoich udziałów za kilkaset milionów złotych ani w Koksowni Przyjaźń, ani w żadnej innej firmie. To wpłynie na pogorszenie tegorocznego wyniku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP