PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Plusy i minusy oferty Tauronu

Autor: Dariusz Ciepiela
26-06-2010 00:00
Plusy i minusy oferty Tauronu
<b>Jan Bury<br>
Wiceminister skarbu państwa</b><br><br>

To będzie sukces</b><br><br>

Zawsze bierzemy pod uwagę sytuację na rynkach finansowych. Polska nie jest wyspą. Przy tak dużej transakcji, a będzie to transakcja wielomiliardowa porównywalna z debiutem PZU, musimy pamiętać, że bez udziału inwestorów zagranicznych będzie ciężko uplasować sprzedaż akcji Tauronu na giełdzie. Każdego dnia patrzymy, co się dzieje na rynkach. Musiałoby się naprawdę znowu coś fatalnego stać w gospodarce światowej, żeby akcje Tauronu nie zostały w czerwcu zaoferowane inwestorom. Jestem przekonany, że to będzie duży sukces. To będzie przecież kolejna, po PGE i PZU, warta wiele miliardów złotych transakcja, ale od razu powiem, że nie zdradzę naszych oczekiwań finansowych. Nie będę wyręczał analityków. Plany inwestycyjne Grupy Tauron Obszar działalności Grupy Tauron

Tauron Polska Energia będzie jedną z największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Do roku 2020 grupa planuje inwestycje o wartości 48,8 mld zł.

Oferta związana z zaplanowanym na koniec czerwca giełdowym debiutem Tauronu będzie obejmować akcje stanowiące około 52 proc. obecnego kapitału Tauronu, oferowanych do sprzedaży przez Skarb Państwa. Po ofercie udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki zostanie obniżony z 87,5 proc. do około 34 proc, jeśli wszystkie oferowane akcje zostaną objęte przez inwestorów.
Warto czy nie warto?

- Tauron, podobnie jak inne polskie grupy energetyczne, jest bardzo atrakcyjną spółką, mającą dobre perspektywy wzrostu wartości. To, czy znajdą się chętni na akcje, zależeć będzie od ich ceny, jeśli cena będzie korzystna, to akcje na pewno znajdą wielu nabywców - mówi Mariusz Przybylik, lider sektora energetycznego w warszawskim biurze firmy doradczej A.T. Kearney.

Patrząc jednak na notowania akcji PGE i Enei, można odnieść wrażenie, że w oczach inwestorów nie są to atrakcyjne spółki. Cena akcji PGE dość długo utrzymuje się poniżej ceny emisyjnej. Przybylik ocenia, że choć aktualna cena akcji PGE jest poniżej ceny emisyjnej, to nie oznacza, że nie są to atrakcyjne aktywa. Jego zdaniem, PGE została dobrze sprzedana. - Początkowo inwestorzy mniej zwracali uwagę na fundamentalne wskaźniki, a ich oczekiwania zostały ukształtowane na bardzo wysokim poziomie - dodaje.

Na debiut Tauronu na pewno wpłynie wycena akcji PZU. PGE i PZU to pozytywne przykłady debiutu, gdzie początkowo cena akcji po debiucie była wyższa od ceny, po jakiej inwestorzy kupowali akcje. Według Przybylika, jeżeli ceny akcji PZU będą stabilnie rosły, to będzie to pozytywna informacja dla potencjalnych akcjonariuszy Tauronu. Jeżeli natomiast cena akcji PZU będzie w najbliższym czasie spadała, to będzie to dwuznaczny sygnał: akcje Tauronu warto będzie kupić z uwagi na oczekiwany wzrost ich ceny na debiucie, ale pojawi się pytanie, czy inwestować w nie długo czy krótkookresowo. Sygnały dochodzące z rynku giełdowego to jednak tylko część informacji, jakie inwestorzy muszą brać pod uwagę. Dla inwestycji długoterminowych ważniejsze będą sygnały pochodzące z gospodarki oraz umiejętność realizacji strategii wzrostowej Grupy.

- Nasza znacząca pozycja rynkowa wynika ze zintegrowanego charakteru działalności. Łańcuch wartości Grupy Tauron obejmuje wszystkie elementy - od wydobycia węgla do sprzedaży energii klientom - zaznacza Dariusz Lubera, prezes zarządu, dyrektor generalny Tauron Polska Energia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP