Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Po ile dwutlenek węgla?

Autor: Ireneusz Chojnacki
13-01-2011 00:00
Po ile dwutlenek węgla?

Wszystko wskazuje na to, że ceny emitowanego dwutlenku węgla będą rosły. Eksperci oceniają, że już w 2012 roku tona może kosztować nawet blisko 30 euro. Czyli dwa razy więcej niż pod koniec roku 2010.

W 2010 r. rynek handlu jednostkami uprawnień do emisji dwutlenku węgla bardzo mocno "siadł..." - Były oszustwa na VAT, więc duża część kapitału spekulacyjnego, która była buforem rynku CO2, stabilizowała ceny i obroty, po prostu uciekła. W roku 2009 dzienne obroty na giełdach liczone były w milionach uprawnień; w 2010 r. - 200 tysięcy to było już dużo - mówi Maciej Wiśniewski, prezes zarządu toruńskiego Consusa, który zajmuje się handlem emisjami od początku działania systemu EU ETS.
Przypomnijmy, że europejski rynek CO2 wykreowany został decyzjami Unii z roku 2003, a ustanowiony dwa lata później poprzez wdrożenie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS). Po kryzysie roku 2008 napłynął na niego, między innymi z rynków surowcowych, kapitał spekulacyjny.

To, że finansiści akurat nim się zainteresowali, jest zrozumiałe. W latach 2008-12 pula uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla ponad 10 tys. instalacji działających w branżach objętych systemem, obejmuje średnio, włącznie z rezerwami, ponad 2 mld ton CO2 rocznie. A jego tona, pod koniec 2010, warta była około 15 euro. Cały więc rynek to około 30 mld euro...

Uprawnieniami obraca się głównie na rynku wtórnym. Żyją więc z niego wyspecjalizowane giełdy, specjalistyczne firmy, banki inwestycyjne, fundusze kapitałowe i hedgingowe oraz oczywiście także przedsiębiorstwa, które otrzymują uprawnienia do emisji.

Ten rynek jednak nie jest łatwy. Ma charakter spekulacyjny, łatwo nim manipulować.

- Uprawnienia do emisji skoncentrowane są w rękach wielkich graczy, w większości powiązanych z energetyką. Kupując lub sprzedając same uprawnienia EUA, czy CER-y mogą oni wpływać na ceny.

Za ponad 50 proc. emisji CO2 odpowiada w Europie zaledwie 25 największych firm. Aż 18 z nich to firmy energetyczne.

Z drugiej strony: 80 proc. najmniejszych instalacji generuje w EU ETS tylko 10 proc. emisji - mówi Marcin Molak, wiceprezes tarnowskiego Carbonusa, którego udziałowcem jest hiszpański Inclam.

Ceny nie spadają

System handlu emisjami to narzędzie w rękach Brukseli, za pomocą którego Unia nakłania przemysł do redukcji CO2 i dąży w ten sposób do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. do roku 2020.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP