PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Po pierwsze – bezpiecznie

Autor: Janusz Steinhoff
09-11-2004 00:00
Po pierwsze – bezpiecznie

Czy w gospodarce rynkowej potrzebujemy w kraju specjalnych (jeśli tak, to jakich?) mechanizmów zapewniających stały poziom zaopatrzenia w nośniki energii? Dlaczego i po co musimy ponosić koszty tych zabezpieczeń? W przetaczającej się przez media dyskusji o bezpieczeństwie energetycznym zbyt rzadko zadaje się proste pytania.

Pytania o zakres bezpieczeństwa energetycznego państwa i środki jego zapewnienia to fundamentalne kwestie strategii gospodarczej. Przyjęte rozwiązania winny mieć z natury rzeczy charakter długoterminowy i wolny od doraźnych koniunktur politycznych czy wyborczych. Tyle teorii na początek. A praktyka?
Doświadczenia związane z rosyjsko-białoruskim konfliktem gazowym sprzed kilku miesięcy unaoczniło wielu obserwatorom naszej sceny polityczno-gospodarczej, jak cenną wartością jest ciągłość dostaw podstawowych nośnikow energii, jak na losy gospodarek może wpływać racjonalna asekuracja, a jakie skutki może mieć jej brak.
Z przypomnianych wyżej prawd od dawna zdają sobie – rzecz jasna – sprawę decydenci Unii Europejskiej, której członków obowiązuje utrzymywanie 90-dniowej rezerwy paliw płynnych. Coraz częściej mówi się w Unii o wydłużeniu tego okresu do 120 dni, a więc rozbudowaniu infrastruktury magazynowej. My znacząco odbiegamy od standardu obowiazującego “starych” członków Unii i póki co (do 2009 roku) korzystamy z okresu przejściowego. Oznacza to jednak, że stoimy przed koniecznością rozpoczęcia dużych inwestycji infrastrukturalnych.
Elementem budującym nasze bezpieczeństwo w zakresie paliw płynnych jest Naftoport umożliwiający przeładunek ropy i paliw ropopochodnych w wystarczającej na razie ilości 30 mln t rocznie (przy zużyciu rzędu 17-18 mln t).
Gaz ziemny – nośnik energii o kluczowym i dla przemysłu, i dla odbiorców komunalnych. Tu słowem kluczem otwierającym kwestie bezpieczeństwa jest “dywersyfikacja” rozumiana jako zróżnicowanie źrodeł pochodzenia i dróg transportu. Zaopatrzenie jednokierunkowe może być źrodłem poważnych problemów, o czym nieco szerzej – na początku.
Warto pamiętać, że wciąż obowiązuje rozporządzenie rządu Jerzego Buzka wymuszające dywersyfikację dostaw gazu zimenego i nakładające na importerów obowiązek różnicowania kierunków dostaw w sposób, który określa tzw. ścieżka dywersyfikacji.
Jednak, aby tym wymaganiom sprostać, należy najpierw stworzyć warunki techniczne. W grę wchodzi budowa połączeń rurociągowych łączących Polskę ze złożami gazu, ewentualny import gazu skroplonego lub sprężonego, a także, podobnie jak w przypadku paliw płynnych, rozbudowa infrastruktury magazynowej. Jestem przekonany o konieczności przyspieszenia tych inwestycji.
Paliwa stałe to dziedzina, w której dysponujemy dużymi zasobami węgla brunantnego i kamiennego. Więcej – rysuje się szansa, że nasz kraj jako największy producent węgla kamiennego w Europie może stać się ważnym ogniwem budowania ogólnoeuropejskiego systemu bezpieczeństwa energetycznego w odniesieniu do tego nosnika energii, a polski węgiel może stać się „żelaznym zapasem“ dla unijnej energetyki i istotnym elementem stabilizacji rynku węglowego w Europie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP