PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pod unijną presją

Autor: Jarosław Maślanek
11-04-2005 00:00
Pod unijną presją
Samorządy posiadające wolne środki na inwestycje, stają przed pytaniem, na co je wydać. Pieniądze idą głównie na infrastrukturę, a to daje szansę na przyciągnięcie inwestorów.

W ostatnim czasie obserwujemy sporą zmianę w podejściu samorządowców do inwestycji. Lokalni włodarze odchodzą od forsowania partykularnych interesów, częściej przełamując również lokalne animozje. Dla samorządów uzyskanie dofinansowania ze środków UE jest pokusą, powodującą zmianę filozofii wydatków inwestycyjnych.

Gmina na kredycie
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wymusiło na lokalnych władzach zmianę w podejściu do polityki inwestycyjnej. Przy pozyskiwaniu środków z UE preferowane są inwestycje duże i długoterminowe, samorządy skłonione zostały do konsolidacji wokół większych projektów. Z faktu tego wynikają dwie pozytywne kwestie - po pierwsze, lokalni radni nie forsują już tak ochoczo inwestycji np. w wybudowanie nowej drogi w pobliżu swoich posesji, poważniej podchodzą natomiast do projektów długoterminowych, często przekraczających ich czteroletnią kadencję.

Po drugie - aby pozyskać tak znaczne fundusze z Unii, konieczne jest w wielu wypadkach wypracowanie wspólnych projektów przez przedstawicieli sąsiadujących samorządów, a to z kolei wymusza szukanie porozumienia między okolicznymi gminami. Dla samorządów lokalnych uzyskanie znacznego dofinansowania ze środków zewnętrznych jest pokusą, przełamującą partykularne interesy i lokalne animozje.

I chociaż zmieniają się uwarunkowania, w jakich przychodzi samorządom zdobywać i wydawać środki finansowe, nadal te same pozostają priorytety inwestycyjne - infrastruktura, oświata, ochrona środowiska oraz wydatki socjalne. Niestety, w ostatnim czasie o nowe pozycje powiększyła się lista przeszkód, wpływających na sposób wydatkowania pieniędzy przez lokalne władze.

- Wymieniłabym dwa podstawowe hamulce, jeżeli chodzi o planowanie i realizację inwestycji samorządowych ? mówi Wisła Surażska z Centrum Badań Regionalnych. ? Są to nieprzewidywalność sum, jakimi może dysponować samorząd oraz reforma oświaty, która kosztowała lokalne władze olbrzymie pieniądze. Oceniam, że blisko 30 proc. kosztów reformy przeniesione zostało na samorządy, co oczywiście wpłynęło na ograniczenie ich wydatków inwestycyjnych.

W konsekwencji samorządy zmuszone zostały do zadłużania się i zaciągania kredytów krótkoterminowych, które finansowały działalność bieżącą, a nie inwestycje długoterminowe.

Kolejnym hamulcem stopującym lokalne inwestycje jest nieprzewidywalność wpływów, które są przekazywane samorządom z podatków CIT i PIT.

- Niejasne kryteria i sposoby naliczania dochodów z podatków powodują, że samorządy praktycznie nie wiedzą, kiedy i w jakiej wysokości wpłyną do nich pieniądze - uważa Surażska. - A przecież przy zawieraniu umów z firmami wykonawczymi muszą one posiadać przynajmniej prognozy tych wpływów. Często więc kontrakty podpisywane są ze sporym ryzykiem, ponieważ wójt czy burmistrz do końca nie wie, jakimi środkami będzie dysponował.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Samorządy posiadające wolne środki na inwestycje, stają przed pytaniem, na co je wydać. Pieniądze idą głównie na infrastrukturę, a to daje szansę na przyciągnięcie inwestorów.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP