Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Podatek i zaufanie

Autor: Janusz Steinhoff
17-02-2012 00:00
Podatek i zaufanie

Trwająca od lat dyskusja o usuwaniu barier utrudniających życie polskich przedsiębiorców, pomimo deklaracji kolejnych rządów przynosi mizerne skutki. Przedsiębiorcy coraz częściej zaskakiwani są nowymi regulacjami, które w sposób istotny utrudniają pracę firm, nierzadko z dnia na dzień zmieniając warunki ich funkcjonowania na rynku. Obserwujemy nader często zjawisko psucia prawa, nowelizacja wprowadzanych ustaw jest zjawiskiem tak powszechnym jak ich trudności interpretacyjne, które później próbują rozwikłać najtęższe prawnicze autorytety.

W tej materii niepodważalne ,,zasługi” ma Ministerstwo Finansów, które od lat wykazuje wyjątkową aktywność w tworzeniu nowych regulacji. Aktywność ta jednak jak się wydaje jest odwrotnie proporcjonalna do jakości przedkładanych radzie Ministrów i Parlamentowi projektów ustaw.
Proponowane regulacje bardzo często nie zostają poprzedzone konieczna analizą ich skutków, myślą przewodnią przy ich opracowywaniu jest bowiem dość prymitywnie pojmowany doraźny fiskalizm, który w dłuższej perspektywie nie tylko nie generuje planowanych dochodów budżetu, ale często uniemożliwia rozwój, czy też wymusza ograniczenia produkcji z oczywistymi skutkami dla rynku pracy. A przecież powszechnie wiadomo i takie tez były zapewnienia obecnego rządu, że nowe regulacje nie mogą zaskakiwać przedsiębiorców. Szczególnie w przypadku nowych obciążeń, które decydują często o przyszłości firmy, zmieniając warunki jej funkcjonowania wywracają do góry nogami biznesplany i wieloletnią strategię przedsiębiorstwa.

Przykładem wspomnianych działań jest przyjęty ostatnio przez Radę Ministrów projekt ustawy o podatku od wydobycia kopalin. Osobiście rozumiem coraz bardziej palącą potrzebę redukcji deficytu finansów publicznych. Obecne działania po stronie dochodowej budżetu są bowiem nieuchronną konsekwencją tolerowania w latach ubiegłych wzrostu wydatków i deficytu sektora oraz dynamicznie wzrastającego zadłużenia państwa. Krytycznie należy ocenić fakt, iż problemy te narastały w sytuacji, gdy tempo wzrostu PKB plasowało nasza gospodarkę w czołówce państw UE!

Projekt ustawy wprowadzający opodatkowanie miedzi i srebra jest w istocie ustawą okołobudżetową, bowiem planowane na 1,8 mld zł wynikające z niej dochody wpisano do projektu budżetu na 2012 rok.

Przyjęte w projekcie dwutygodniowe vacatio legis oceniane być musi krytycznie bez względu na to czy jest efektem pilnych potrzeb dochodowych budżetu, czy też przejawem urzędniczej arogancji (przypominam, że w pierwotnej wersji projektu ustawy zapisano, iż wejdzie ona w życie z dniem ogłoszenia!!!).

Ustawa została, jak wynika z jej treści i procedury wprowadzania, napisana „na kolanie” – bez analizy kosztów wydobycia rudy miedzi i srebra, obowiązujących kryteriów bilansowości złóż, a przede wszystkim bez oceny skutków wprowadzenia jej w życie, której powinno dokonać Ministerstwo Gospodarki, Skarbu, a przede wszystkim Środowiska z Głównym Geologiem Kraju jako dysponentem zasobów naturalnych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP