PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Podwyżki podatków. Które branże zapłacą?

Autor: Jacek Socha
08-11-2010 00:00
Podwyżki podatków. Które branże zapłacą?

Analitycy prognozują, że wzrost stawki podstawowej z 22 proc. do 23 proc. spowoduje, że za litr benzyny i oleju napędowego trzeba będzie zapłacić o 4 grosze więcej niż obecnie. Niestety, nie są to jedyne podwyżki podatków, które nas czekają.

Od 1 stycznia 2012 r. zacznie w Polsce obowiązywać akcyza na węgiel kamienny i brunatny oraz koks przeznaczone do celów opałowych. Konieczność jej wprowadzenia nie wynika jednak z potrzeb budżetu państwa: ma swoje źródło w przepisach Dyrektywy Energetycznej.
Nakłada ona obowiązek opodatkowania tych produktów energetycznych, także więc węgla i koksu, które wykorzystywane są jako paliwo silnikowe lub opał. A z końcem 2011 r. upływa wynegocjowany przez Polskę okres przejściowy, w którym podatku możemy jeszcze nie nakładać.

Jednocześnie Dyrektywa daje państwom członkowskim prawo wprowadzenia zwolnień z podatku, jeżeli węgiel i koks są wykorzystywane między innymi do produkcji energii elektrycznej, kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej, a także gdy są wykorzystywane przez gospodarstwa domowe. Zezwala również na wyłączenie z opodatkowania produktów energetycznych wykorzystywanych do redukcji chemicznej, w procesach elektrolitycznych i metalurgicznych, a także w procesach mineralogicznych.

Dlatego też to, kto po 1 stycznia 2012 r. zapłaci akcyzę w cenie węgla i koksu, w dużej mierze zależy od polskiego ustawodawcy. Niestety, Ministerstwo Finansów nie rozpoczęło jeszcze prac nad stosownymi przepisami. Zatem czy oprócz ciepłowni także elektrownie i elektrociepłownie będą musiały kupować węgiel i koks, płacąc cenę zawierającą akcyzę, jeszcze nie wiadomo. Nie wiadomo więc, czy po 1 stycznia 2012 r. zdrożeje energia elektryczna.

Nie wiadomo, czy akcyzę będą musiały płacić gospodarstwa domowe wykorzystujące węgiel lub koks w celach opałowych.

Nie wiadomo też, jakie będą obowiązywały zasady obrotu węglem i koksem. Dyrektywa stanowi jedynie, że opodatkowaniu podlega dostawa węgla i koksu dokonywana przez podmiot zarejestrowany zgodnie z przepisami danego kraju. Co do zasady, opodatkowaniu powinna podlegać dostawa tych wyrobów do podmiotu zużywającego je na cele opałowe lub napędowe.

Teraz wiadomo jedynie, że węgiel kamienny, węgiel brunatny oraz koks będą opodatkowane akcyzą w przypadku przeznaczenia ich na cele opałowe. Obecnie zapisana w ustawie o podatku akcyzowym stawka podatku wynosi 1,18 zł/1 gigadżul. Niewykluczone jednak, że po 1 stycznia 2012 r. będzie wyższa. Oznacza to, że cena kupowanego przez ciepłownie opału na pewno wzrośnie. Przy zastosowaniu obecnej stawki i założeniu średniej wartości opałowej węgla na poziomie 23 GJ/Mg, cena węgla może wzrosnąć o około 27 złotych za tonę. W konsekwencji konsumenci mogą zapłacić więcej za ciepło. Dziś trudno jednak prognozować skalę potencjalnych podwyżek cen ciepła. Jest ona bowiem uzależniona między innymi od sprawności źródła ciepła oraz stosowanej przez daną ciepłownię technologii.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP