Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pogoda dla windykacji

Autor: Marek Żuliński
30-11-2009 00:00 |  aktualizacja: 30-11-2009 10:09

Spowolnienie naszej gospodarki oznacza kłopoty, których jednym z przejawów jest wzrost niespłacanych należności. Nie wszystkim jednak w kryzysie wiedzie się źle: branża windykacyjna kwitnie.

Według analityków, w najbliższej przyszłości na pewno nie zabraknie pracy dla 250 firm windykacyjnych, a rynek handlu wierzytelnościami czeka dynamiczny rozwój. Trzeba jednak pamiętać, że w kryzysie rośnie wprawdzie liczba zleceń, ale większe są także trudności z wyegzekwowaniem należności.
Krajowy Rejestr Długów podsumował zaległości finansowe Polaków na koniec sierpnia bieżącego roku - przekroczyły one 79 mld zł. Składają się na nie zarówno nieuregulowane w terminie zobowiązania konsumentów, jak i przedsiębiorstw.

Krajobraz z dłużnikiem

Przeterminowane długi osób prywatnych to ogółem ponad 12 mld zł. Oznacza to 71-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Prawie półtora miliona rodaków uznanych zostało za tzw. klientów podwyższonego ryzyka: 45 proc. z nich zalega ze spłatą sum nieprzekraczających 2 tys. zł, ale rekordzista jest winien wierzycielom grubo ponad 77 mln.

Problemy mają też firmy. Na początku lipca 2009 r. KRD wraz z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych przeprowadził kolejne już badanie "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". To cokwartalne przedsięwzięcie, którego celem jest poznanie zarówno stanu obecnego, jak i przewidywań co do terminowego spłacania zobowiązań zaciągniętych przez podmioty gospodarcze. Z badania wynika, że przedsiębiorcy prognozują narastanie kłopotów z szybkim i sprawnym regulowaniem wierzytelności. Wzrósł odsetek deklarujących, że skala problemu będzie się zwiększała. Taką opinię wyraża co trzeci respondent. Jedynie 6 proc. sądzi, że sytuacja będzie się poprawiać.

Pesymistycznie nastawione są głównie przedsiębiorstwa z regionu północno-zachodniego, centralnego i wschodniego. Optymistyczniej patrzą w przyszłość firmy z południowej i południowo-zachodniej Polski, gdzie zdają się panować najbardziej sprzyjające warunki gospodarowania. Szanse wyegzekwowania należności we wszystkich grupach przedsiębiorstw - bez względu na ich wielkość - postrzegane są podobnie. W przypadku firm małych i średnich opinie te są jednak bardziej spolaryzowane. Generalnie najmniej trudności z odzyskiwaniem długów przewidują instytucje finansowe, a najwięcej firmy telekomunikacyjne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP