PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polacy daleko od sieci

Autor: Jarosław Maślanek
01-11-2009 00:00 |  aktualizacja: 13-11-2009 13:11
Polacy daleko od sieci
<b>Grzegorz Jezierski<br>
Specjalista ds. rozwoju biznesu w IBM Polska<br>
<br>
 Potrzebny skok </b>
<br><br>
Od tego, z jaką skalą wykluczenia informacyjnego mamy w Polsce do czynienia, ważniejsza jest kwestia, jak ta luka jest niwelowana. Wiele krajów, podobnie jak Polska, dokonało w ostatnim dziesięcioleciu olbrzymiego skoku, nie tylko w dziedzinie najnowszej technologii i infrastruktury technologicznej, ale również w stosowaniu najnowocześniejszych projektów, procesów i modeli biznesowych. Przyczyniły się do tego między innymi fundusze unijne. Znaczna ich część przeznaczona jest na realizację Strategii Lizbońskiej, w tym na budowę społeczeństwa informacyjnego. Aby ułatwić zainteresowanym odbiorcom uzyskanie funduszy na rozwój, uruchomiliśmy dział zajmujący się doradztwem unijnym. Na pomoc konsultantów w przygotowaniu wniosku o dotację związanego z zakupem i wdrożeniem technologii informatycznych mogą liczyć nie tylko przedsiębiorcy, ale m.in. jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie czy placówki opieki zdrowotnej.
- Państwo powinno wspomagać promocję tzw. dobrych praktyk czy podejmować działania mające wspierać budowe sieci, jak również świadczenie usług on-line, np. poprzez upraszczanie procedur administracyjnych czy wyptacowywanie standardów - uważa Natalia Paluch z Infovide-Matrix

Pieniądze na realizację idei społeczeństwa informacyjnego już są, regulacje prawne uchwalono lub są w trakcie opracowywania. Najwięcej do zrobienia jest w dziedzinie edukacji - zarówno społeczeństwa, jak i kadry urzędniczej.

Mimo że odsetek gospodarstw domowych z dostępem do internetu w naszym kraju systematycznie rośnie, wciąż daleko nam do średniej unijnej. W 2008 r. wskaźnik ten wyniósł w Polsce 48 proc. (średnia UE 27 - 60 proc).
- Do grup społecznych wymagających szczególnych działań zapobiegających wykluczeniu cyfrowemu należą osoby słabo wykształcone, starsze, bezrobotne, pozostające w trudnej sytuacji materialnej lub społecznej czy też osoby niepełnosprawne - wskazuje Wioletta Paprocka z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Ale są to także członkowie mniejszości etnicznych, imigranci oraz mieszkańcy wsi lub regionów, w których brak jest infrastruktury dostępu do internetu.

Wykluczenie na życzenie

Skalę wykluczenia cyfrowego określa się przeważnie w odniesieniu do możliwości wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych przez społeczeństwo. Istotny jest tu więc przede wszystkim dostęp do internetu.

Zjawisko wykluczenia informatycznego nawet bardziej niż na poziomie regionalnym (gdzie widoczna jest przepaść między województwami wschodnimi i zachodnimi) zróżnicowane jest przy porównaniu miast i wsi - odpowiednio 47 i 64 proc. gospodarstw domowych nie posiada dostępu do internetu. Największe jednak dysproporcje w tej dziedzinie odnoszą się do grup dochodowych. W 2008 r. aż 83 proc. gospodarstw domowych z dochodami poniżej 1250 zł nie dysponowało połączeniem z internetem, podczas gdy w grupie gospodarstw z dochodem powyżej 2600 zł odsetek ten wyniósł 20 proc.

W Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce do roku 2013 w obszarze "Człowiek" zapisano m.in. dwa cele: "Podniesienie poziomu motywacji, świadomości wiedzy oraz umiejętności w zakresie wykorzystywania technologii informacyjnych i komunikacyjnych" oraz "zapewnienie efektywnej ekonomicznie bezpiecznej i zorientowanej na przyszłe potrzeby Polaków infrastruktury technologii informacyjnych i komunikacyjnych".

Natalia Paluch, account manager sektora administracji publicznej w Infovide-Matrix, rozróżnia zjawisko wykluczenia informacyjnego w dwóch aspektach - społecznościowym i dostępności infrastruktury teleinformatycznej.

- Społeczne wykluczenie informacyjne polega na braku dostępu do internetu i nowoczesnych technologii przez określone grupy społeczne - mówi przedstawicielka Infovide-Matrix. - Dla takich ludzi często przeszkodą nie do pokonania jest brak zasobów finansowych i dostępu do infrastruktury teleinformatycznej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP