PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polimex-Mostostal: kolos wstaje z kolan

Autor: Tomasz Elżbieciak
14-09-2014 12:18 |  aktualizacja: 14-09-2014 13:08
Polimex-Mostostal: kolos wstaje z kolan
<b>Konrad Jaskóła,<br >
prezes zarządu Polimeksu-Mostostalu do sierpnia 2012 r.</b><br ><br >
- Realizowaliśmy wizję wielozadaniowego holdingu, aby dywersyfikować i stabilizować jego działalność. Oczywiście zawsze można było inaczej rozłożyć akcenty dotyczące rozwoju grupy, gdyby dało się przewidzieć precyzyjnie przyszłość Wyniki finansowe grupy Polimeksu-Mostostalu (mln zł)

Polimex-Mostostal na polskim rynku był potęgą i miał zostać eksportowym czempionem. Losy grupy potoczyły się inaczej. Po dwóch trudnych latach wchodzi ona w kolejny etap restrukturyzacji.

Polimex-Mostostal mógł podzielić los upadłego PBG, innej czołowej polskiej grupy budowlanej (która również na fali koniunktury zaangażowała się w inwestycje drogowe), gdyby nie pomoc rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu. ARP zostało akcjonariuszem Polimeksu, a państwowy parasol ochronny sprawił, że również banki i obligatariusze uwierzyli w to, iż więcej pieniędzy odzyskają dzięki restrukturyzacji spółki, a nie jej upadłości.
Grupa nadal posiada duży majątek w postaci aktywów produkcyjnych, spółek zależnych i nieruchomości, a także ma największy z podmiotów działających na krajowym rynku portfel zleceń, o wartości ok. 7 mld zł.

Jego dominującą część tworzą prace przy realizacji dwóch największych i strategicznych inwestycji energetycznych, czyli budowie nowych bloków w elektrowniach Kozienice i Opole.

Choć Polimex starał się realizować ustalenia zawarte z wierzycielami w grudniu 2012 r. poprzez wyprzedaż majątku i optymalizację zatrudnienia, to warunki restrukturyzacji były zbyt rygorystyczne, aby spółka mogła ustabilizować płynność finansową, niezbędną do pozyskiwania nowych zleceń i odzyskania zaufania kontrahentów - podwykonawców oraz dostawców.

Luźniejszy gorset

Pod koniec czerwca zarządowi Polimeksu udało się przekonać wierzycieli do nowego planu wyprowadzenia grupy na prostą, a miesiąc później podpisano ostateczny aneks do umowy restrukturyzacyjnej. Nie bez znaczenia było to, iż partnerem dla instytucji finansowych w trudnych rozmowach był Maciej Stańczuk, doświadczony bankowiec, który od maja stoi na czele zarządu firmy.

Jakie są główne punkty tego aneksu? Przede wszystkim ma być kontynuowana sprzedaż zbędnych aktywów niezwiązanych z podstawową działalności spółki - nieruchomości oraz udziałów w spółkach zależnych. Do końca 2015 r. Polimex musi z tego źródła pozyskać 473 mln zł.

Firma ma skoncentrować swoją działalność na dwóch obszarach, z których wywodzą się jej korzenie - na energetyce i petrochemii. W strukturze grupy kapitałowej zostaną wydzielone dwa podmioty zależne z czystym bilansem finansowym, przeznaczone do aktywności w tych sektorach.

Luka w kasie Polimeksu zostanie wypełniona poprzez skonwertowanie co najmniej 470 mln zł wierzytelności na kapitał zakładowy oraz emisję obligacji, częściowo zamiennych na akcje, o wartości 140 mln zł. Ostateczna spłata pozostałych wierzytelności ma nastąpić do końca 2019 r. Spółka otrzyma też dostęp do linii gwarancyjnych w bankach na kwotę 60 mln zł.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP