Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polisa na budowie

Autor: Katarzyna Walterska
17-02-2013 11:02 |  aktualizacja: 17-02-2013 10:38
Polisa na budowie

Przezorny zawsze ubezpieczony - szczególnie w niepewnych czasach. Polskie prawo nie nakłada na inwestora lub wykonawcę obowiązku ubezpieczenia inwestycji. Najczęściej taki wymóg wynika z umowy.

Posiadania polisy wymagają banki, które kredytują inwestycję. W przypadku dużej szkody wypłata z polisy umożliwia bowiem kontynuację prac, co bez wsparcia ubezpieczyciela byłoby niemożliwe.
Ubezpieczenia inwestycji budowlanych funkcjonują jako OWU Wszystkich Ryzyk Montażowych (EAR) oraz OWU Wszystkich Ryzyk Budowlanych (CAR) zwane ubezpieczeniami budowlano- montażowymi (CAR/EAR). Są one skierowane do inwestorów oraz wykonawców kontraktów budowlanych.

Zapewniają kompleksową ochronę inwestycji przed szkodami materialnymi, a w odniesieniu do osób trzecich także przed szkodami na osobie.

Całe nasze ryzyko

Ubezpieczenie wszystkich ryzyk budowy i montażu to produkt zabezpieczający interesy inwestora i wykonawcy w trakcie budowy budynków i obiektów lub instalacji konkretnych maszyn czy urządzeń. Przedmiotem ubezpieczenia są roboty kontraktowe, na które składa się wartość wykonywanych prac budowlanych, wszelkie wykorzystywane materiały, sprzęt budowlany wraz z zapleczem budowy, zaś w przypadku ryzyk montażu szkody w mieniu na terenie, gdzie wykonywany jest montaż.

- Ubezpieczenie to można rozszerzyć o utracony zysk brutto wynikający z opóźnienia w realizacji kontraktu budowlanego lub montażowego - mówi Izabela Król, kierownik ds. ceny ryzyka działu ubezpieczeń majątkowych w AIG Polska.

Niezależnie ubezpiecza się odpowiedzialność cywilną z tytułu prowadzonych kontraktów budowlanych. Do przedstawienia oferty ubezpieczyciel potrzebuje kilku danych, dzięki którym oszacuje ryzyko. Chodzi przede wszystkim o przedmiot, wartość i czas trwania kontraktu, informacje, czy ochroną mają być objęci podwykonawcy, a jeśli tak kto będzie tym podwykonawcą i jakie ma doświadczenie w branży, informacje o metodach prac, liczbie pracowników.

Zaznaczyć trzeba, że atutem takiej oddzielnej polisy odpowiedzialności cywilnej jest to, że dedykowana jest wyłącznie danemu kontraktowi.

Dodatkową korzyścią z posiadania oddzielnej polisy odpowiedzialności cywilnej kontraktu jest to, że zapewnia ona ubezpieczającemu możliwość skonstruowania ubezpieczenia optymalnego pod kątem zapewnienia ochrony z tytułu realizowanej inwestycji.

Chodzi tu o strategiczne rozszerzenia, niezbędne przy wykonywaniu kontraktów jak np. OC podwykonawców biorących udział w realizacji kontraktu, OC pracodawcy za wypadki przy pracy i za mienie ruchome w pieczy lub pod kontrolą, mienie ruchome w najmie, odpowiedzialność cywilną wzajemną.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP