Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska 2008: I stanie się ciemność?

Autor: Dariusz Ciepiela
11-04-2005 00:00
Polska 2008: I stanie się ciemność?
Wykres 1. Prognoza emisji SO2 przy zapewnieniu niezbędnej ilości energii elektrycznej (w tys. ton) Wykres 2. Prognoza deficytu energii elektrycznej przy realizacji traktatu akcesyjnego (w TWh)

Zostało naprawdę niewiele czasu, a sprawy zaszły za daleko. Eksperci uważają, że przy obecnym wzroście zużycia energii elektrycznej, mimo wybudowania Łagiszy, Pątnowa II i Bełchatowa II, mimo dociążenia bloków z instalacjami odsiarczania, mimo stosowania nisko zasiarczonego węgla - w Polsce w roku 2008 zabraknie 20 TWh energii. Czy za trzy lata czeka nas katastrofalny blackout?

Skąd taki scenariusz? Głównie za sprawą naszej obecności w Unii Europejskiej i spełnieniu, nałożonych na naszą energetykę, obostrzeń dotyczących emisji niekorzystnych dla środowiska naturalnego SO2 i NOx.
Przypomnijmy, że Polska jest zobowiązana do stosowania standardów emisji wynikających z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy Nr 2001/80/WE (LCP).

Dyrektywa ta, obejmująca duże źródła spalania o mocy w paliwie powyżej 50 MWt, będzie obowiązywać w zakresie SO2 od 1 stycznia 2008 r. Do tego czasu (a więc biorąc pod uwagę czas trwania inwestycji ? ?na wczoraj?) operatorzy będą musieli dostosować swoje źródła do jej wymogów.


Dwa święte standardy


Przedstawiciele Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie (TGPE) przypominają, że polscy energetycy od dawna zdawali sobie sprawę z niemożności wywiązania się przez polskich wytwórców ze zobowiązań wynikających z tej Dyrektywy w wymaganych terminach. W związku z tym zostały wynegocjowane i zapisane w Traktacie Akcesyjnym odstępstwa od norm i terminów wymaganych przez Dyrektywę (tak zwane derogacje). Miały one umożliwić łagodniejszy i mniej kosztowny dla konsumentów sposób osiągnięcia wymaganych standardów emisyjnych.

- Przedstawiciele sektora energetycznego już w trakcie negocjacji Traktatu Akcesyjnego zwracali przedstawicielom rządu uwagę na niekorzystne zapisy w tym dokumencie ? mówi Jan Kurp, prezes Zarządu Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie i prezes Zarządu Południowego Koncernu Energetycznego. - Nasi negocjatorzy widocznie nie byli w stanie przekonać Unii Europejskiej o zasadności zgłaszanych uwag.

W ostatnim okresie negocjacji Traktatu Akcesyjnego zapisano w nim emisyjne cele pośrednie na lata 2008, 2010 i 2012, których Polska nie może przekroczyć, w wysokościach, które są absolutnie niemożliwe do spełnienia przy utrzymaniu produkcji energii elektrycznej na wymaganym przez polską gospodarkę poziomie.

- Jest tu więc rozbieżność, trzeba bowiem określić, który z tych zapisów jest obowiązujący - niepokoi się Sławomir Krystek, dyrektor biura TGPE. - Jeśli obowiązują limity emisji przyznane przedsiębiorstwom, to wiadomo, że wtedy sektor energetyczny będzie mógł funkcjonować normalnie. Gdyby się okazało, że musimy spełnić cele pośrednie dla kraju, to w takim przypadku konieczne byłoby wyłączenie źródeł o największej emisji, ponieważ do roku 2008 nie ma najmniejszych szans, żeby te wymogi spełnić.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP