PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska hamulcowa?

Autor: Dariusz Ciepiela
03-10-2012 00:00
Polska hamulcowa?
<b>Marcin Korolec<br />
minister Środowiska </b><br /><br />

- Nie wetujemy, tylko konsekwentnie zwracamy uwagę, że nie można jednomyślnie uzgadniać dokumentów, w których nie dokonano zmian uwzględniających stanowisko wszystkich państw UE. Pokazujemy też efekty naszych dotychczasowych działań i konkrety. <br /><br />

Komisja Europejska ciągle stara się wychodzić poza uzgodnienia redukcyjne z 2008 r. i pcha w kierunku głębszych redukcji. <br /><br />

My domagamy się konkretnych wyliczeń skutków ostrzejszej polityki klimatycznej, z podziałem na państwa i sektory. <br /><br />

Chcemy utrzymać przemysł w Polsce, nie tylko dlatego, że wolimy produkcję od usług, ale też dlatego, że przemysł ulokowany w Polsce będzie dbał lepiej o środowisko tu, w środowisku regulacyjnym UE, niż poza nim.
<b>Waldemar Pawlak<br />
wicepremier, minister gospodarki <br /><br />

- Nie można podejmować w UE restrykcyjnych zobowiązań dot. redukcji emisji CO<sub>2</sub> bez podobnego zobowiązania ze strony największych emitentów spoza UE, takich jak: Chiny, Indie, USA czy Brazylia. <br /><br />

Pamiętajmy, że zbyt szybkie i restrykcyjne wytyczne zmniejszające emisję gazów cieplarnianych grożą sztucznym zawyżaniem cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, co nie poprawi stanu unijnej gospodarki. Może natomiast spowodować przenoszenie przemysłów energochłonnych poza granice UE. Będzie to jednak tylko geograficzna wymiana źródeł emisji, a nie faktyczna ich redukcja. <br /><br />

Mamy nadzieję, że nasza rzeczowa argumentacja znajdzie zrozumienie zarówno w instytucjach unijnych, jak również wśród państw członkowskich UE.

Już trzy razy Polska samotnie wetowała zaostrzenie celów redukcji emisji CO2 przez UE. Ale kraje "starej" UE, które skorzystają na eskalowaniu ograniczania emisji, z pewnością nie zrezygnują...

Minister gospodarki i wicepremier Waldemar Pawlak w czerwcu 2012 r. nie poparł wniosków w sprawie proponowanej przez Komisję Europejską energetycznej Mapy drogowej 2050, czyli planu dochodzenia do niemal bezemisyjnej produkcji energii w 2050 r. W marcu 2011 r.podobne weto postawił Marcin Korolec, minister środowiska, a w czerwcu 2011 r. Andrzej Kraszewski, także minister środowiska.

Przedstawiciele Polski uzasadniając polskie weto, przypominali, że UE jest odpowiedzialna tylko za emisję ok. 11 proc. CO2 na świecie, i że z przyjęciem nowych unijnych regulacji należy poczekać do chwili przyjęcia światowego porozumienia ws. redukcji emisji CO2.

Premier Pawlak przytoczył szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej, z których wynika, że różnica między 20-proc. a 30-proc. redukcją emisji CO2 przez UE "znaczy tyle, co dwa tygodnie emisji Chin".

Negatywnym sygnałem dla Polski jest to, że nie udało jej się zbudować koalicji krajów o podobnej sytuacji. Jeszcze stosunkowo niedawno mówiono o koalicji krajów węglowych - dziś widać, że to mrzonka, a nie rzeczywistość.

- To wynika z polskiej specyfiki, wystarczy spojrzeć na poziom zużycia paliw pierwotnych - zwraca uwagę prof. dr hab. inż. Konrad Świrski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, prezes Transition Technologies. - W Europie są trzy kraje z dominującym udziałem tylko jednego źródła energii: w Norwegii są to elektrownie wodne, we Francji elektrownie jądrowe, a w Polsce węgiel. Jest kilka krajów mających podobny problem, jak Rumunia, Bułgaria, częściowo Czechy, Słowacja i Włochy, ale tam udział węgla nie jest tak wysoki jak w Polsce.

W jego ocenie, wszyscy wiedzą, że Polska i tak zawetuje zaostrzenie celów redukcji CO2, ponieważ nie ma innego wyjścia. Trudno porównywać nasze problemy z Rumunią czy Węgrami, które mają energetykę jądrową. Można też przypuszczać, że w przypadku podobnych kolejnych głosowań także nie uda nam się znaleźć sojuszników.

Metoda w szaleństwie

Zaostrzanie redukcji emisji CO2 przez UE jest korzystne. Problem w tym, że nie dla wszystkich członków Unii.

- Polityka klimatyczna to nie jest krok nierozważny ani samobójstwo ze strony Komisji Europejskiej. Dla znacznej części państw UE polityka klimatyczna jest korzystna - mówi Andrzej Kraszewski, minister środowiska w latach 2010-11, konstatując przy tym, że najlepiej środowisko chronią... kraje bogate.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


60 323 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 233 563 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 688 ofert w bazie

2 781 911 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP