Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska może sięgnąć wyżej

Autor: Dorota Goliszewska
14-06-2012 00:00
Polska  może sięgnąć  wyżej

- Europejczycy uważają, że ich kontynent jest najważniejszym miejscem na świecie. A już od dawna nie jest - mówi Jan Kulczyk w rozmowie z Dorotą Goliszewską.

- Proces prywatyzacji ugrzązł, przynajmniej jeśli chodzi o duże spółki publiczne. Czy ruszy?
- To pytanie nie do mnie. Odpowiem więc bardzo ogólnie: firmy, które mają prywatnego właściciela, działają sprawniej, planują odważniej, skuteczniej zarządzają czasem i kapitałem. Nic nowego, prawda? Dzieje się tak dlatego, że ich strategie nie są wpisywane w polityczny kalendarz. Kluczowy jest rachunek ekonomiczny, a nie rachunki polityków. Polityka nie może zakłócać rozwoju gospodarki, ograniczać jej konkurencyjności, pielęgnować monopoli rodem z socjalizmu. Proszę zauważyć, że tam, gdzie polityki w gospodarce jest za dużo, tam prywatni inwestorzy nie pojawiają się w ogóle lub w bardzo ograniczonym stopniu. Bo dramatycznie rośnie ryzyko, bo nie można budować spokojnej wyspy na oceanie absurdu.

- Czy po ostatniej awanturze w Sejmie wciąż interesują pana akcje Lotosu? Jak zmierzyć się z mitem o wyższości własności państwowej w strategicznych sektorach?

- Jesteśmy zainteresowani ropą, dostępem do złóż, ich eksploatacją. Rafineria znajduje się na końcu tego procesu.

Przyszłość Lotosu leży dzisiaj w rękach polityków. Od polskich polityków nie zależy natomiast, ile będzie kosztować baryłka ropy w średnim i długim okresie, jakie będą warunki koncesji, ile odkryje się złóż, jak wysokie będą marże, wreszcie co zrobią konkurenci.

Trzeba więc sporo odwagi, by w oderwaniu od twardej, biznesowej rzeczywistości kreślić plany rozwoju tej firmy i wziąć za nią pełną odpowiedzialność.

Cały czas mówimy o strategicznych obszarach gospodarki, które muszą pozostać państwowe, choć nikt tak naprawdę nie wie dlaczego. W Polsce branżą, którą przez dziesięciolecia określano mianem strategicznej, była telekomunikacja. Strategicznej, czyli nie na sprzedaż, nie dla prywatnego inwestora. Wciąż pamiętam te długie i burzliwe dyskusje na posiedzeniach rządu o tym, jak można prywatyzować coś tak kluczowego z punktu widzenia państwa jak te maszty, druty i cała infrastruktura telekomunikacyjna.

Oczywiście nieco upraszczam, ale co się potem stało? Dzisiaj operatorzy prywatni nadają temu rynkowi ton. Zliberalizowany, sprywatyzowany obszar funkcjonuje wręcz modelowo.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP