PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska pełna parków (technologii)

Autor: Adam Brzozowski
10-02-2008 00:00 |  aktualizacja: 11-02-2008 13:08
Polska pełna parków (technologii)
<b>Krzysztof Komorowski</b>, ekspert Instytutu Sobieskiego
- Rozdawanie przez rząd naszych pieniędzy na "innowacyjne przedsięwzięcia" i na "podniesienie innowacyjności regionów" budzi mój niepokój, ponieważ nie ma żadnej kontroli właścicielskiej nad tymi inwestycjami i projektami. Nadzór biurokratyczny tego nie załatwi. Pomysł, żeby w biurokratyczny sposób zapewnić sukces "przedsięwzięć innowacyjnych", nie wygląda na bardzo inteligentny. 
Doświadczenie pokazuje, że tylko nadzór właścicielski jest skuteczny. Fundusze inwestycyjne typu venture capital intensywnie nadzorują swoje inwestycje przez cały okres ich trwania i uzyskanie 25-proc. współczynnika powodzenia uznawane jest za sukces. Jaki procent sukcesu uzyskują nasze programy rządowe, które nie stosują praktycznie żadnych instrumentów nadzoru i przy nader poetyckich definicjach celów? Na szczęście - z braku danych - nie wiemy.
Nakłady na działalność innowacyjna przedsiębiorstw w 2005 r. według województw (w mln zł)

Każdy region, województwo, aglomeracja w mniejszym lub większym stopniu realizuje strategie innowacji, w tym aktywizuje badania i rozwój (B+R). Na efekty, sukcesy lub porażki trzeba zaczekać.

Konieczność zwiększania innowacyjności narzuca realizacja Strategii lizbońskiej. Unijne regiony realizują wiele planów, polityk innowacyjności, m.in. Regionalne Strategie Innowacji (Regional Innovation Strategies - RIS). Jednak fakt posiadania Strategii nie wpłynął w żaden sposób na to, że jakieś województwo stało się w ciągu kilku lat bardziej innowacyjne od pozostałych. Przynajmniej nie ma danych, które by na to wskazywały.

Bez realnych efektów?


Komisja Europejska uznaje za innowacyjne te regiony, które wydają dużo środków na B+R, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Komisja tworzy rankingi innowacji, w których miarą jest wielkość wydatków. Tylko czy rzeczywiście duże wydatki oznaczają większą innowacyjność?

- Najczęściej takie rankingi mówią tylko, kto wydał więcej na innowacje. A ważne są przecież rezultaty prac, nie nakłady! Na próżno jednak szukać analiz, które pokażą, jakie konkretne efekty przyniosły środki wydane na B+R - mówi Krzysztof Komorowski, ekspert Instytutu Sobieskiego w dziedzinie nowych technologii.

Aby zacząć monitorować, co się dzieje ze środkami, co zostało wykonane, trzeba wpierw odpowiedzieć na pytanie, co to są innowacje i jakie są właściwie cele takich innowacyjnych projektów.

- Na razie o innowacyjności mówi się jak o czymś metafizycznym i nieokreślonym. Takim termometrem innowacyjności dla instytucji naukowej może być "citation index" - parametr mówiący, jak często cytowano danego autora w innych pracach naukowych. Jest to powszechnie stosowana ocena w wielu krajach. Łatwo wtedy ocenić, czy instytucja jest twórcza, innowacyjna, czy nie. Można oceniać innowacyjność poprzez inny oczywisty miernik - liczbę patentów. Można dyskutować, jaki miernik zastosować. Na razie nie stosujemy żadnych, poza wzajemnymi kurtuazyjnymi recenzjami naukowców - dodaje Komorowski.

Z powyższych względów w Polsce nie sposób stwierdzić, czy wydane środki przyniosły sukces w postaci wzrostu innowacyjności regionu, czy też zostały po prostu rozdane na pensje urzędników, naukowców, na sprzęt.

Jako miarę innowacyjności regionu można przyjąć liczbę parków technologicznych i inkubatorów przedsiębiorczości. Tylko wówczas trzeba pamiętać, że często są one traktowane przez właścicieli (przeważnie samorządy) jako cel sam w sobie. W końcu samo uruchomienie parku nie oznacza, że tworzy on innowacje. A wydatki na uruchomienie centrów przedsiębiorczości i badań są wysokie, przez co region może zyskiwać w ewentualnych zestawieniach administracji unijnej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP