Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska pomaga, jak umie

Autor: Oskar Filipowicz
26-02-2012 00:00
Polska pomaga, jak umie
Wydatki na polską pomoc rozwojową w 2010r. (w mln dol.)

Woda i zdrowie, edukacja i demokracja, przedsiębiorczość i praca - krajom w potrzebie chcemy dawać to, czego im najbardziej brak. Pomoc rozwojowa to trudna sztuka w niestabilnym świecie.

Pomoc rozwojowa to w skali globu olbrzymia, kosztowna, a przy tym po części - co tu kryć - skompromitowana machina. Wielomiliardowe programy "likwidacji ubóstwa" w krajach Trzeciego Świata, finansowane przez największe światowe instytucje, ikony globalizacji, zawiodły.
Wiadomo już, że ONZ-owskie Milenijne Cele Rozwoju, zakładające w roku 2015 m.in. likwidację skrajnego ubóstwa i głodu, zapewnienie podstawowej edukacji i zmniejszenie umieralności dzieci, nie zostaną osiągnięte.

Porażka boli tym bardziej, że na świecie doliczono się czterech tysięcy relacji pomocowych; przeciętny donator jest zaangażowany w ponad 60 krajach, a statystyczny kraj-beneficjent korzysta z pomocy 20 partnerów.

Fala krytyki i rozczarowania objęła takie zjawiska jak nieefektywność i nieprzejrzystość wydawania potężnych sum, chybione projekty podsycające walkę konkurencyjną globalnych koncernów i wspierające lokalnych satrapów - a nie potrzebujących, utrwalanie postaw roszczeniowych i bierności.

Można jednak odnieść wrażenie, że świat uczy się na błędach. Również Polska wydaje się świadomie szukać swojego miejsca w krajobrazie globalnej pomocy rozwojowej, ważąc moralne powinności, realne możliwości oraz - nic w tym złego - perspektywiczne korzyści polityczne i gospodarcze.

Grosz dla świata

Przełomem był rok wstąpienia Polski do UE. Od tego czasu nasze wydatki, ale przede wszystkim aktywność w dziedzinie międzynarodowej współpracy rozwojowej, rosną. Przybywa kierunków i zadań realizowanych w skomplikowanym systemie przepływu środków pochodzących z różnych budżetowych źródeł, a kierowanych ostatecznie na tak różne przedsięwzięcia, jak kopanie studni w Afryce i walka z korupcją na Ukrainie. Sprawa nie może być prosta, skoro uczestniczą w niej cztery ministerstwa, fundusz unijny, agendy ONZ i OECD oraz długa lista podmiotów i organizacji zaangażowanych w realizację projektów.

Uchwalona w ubiegłym roku (po 17 latach - tak! - nieskutecznych zabiegów) ustawa o współpracy rozwojowej, choć krytykowana przez niektóre organizacje pozarządowe, porządkuje tę sferę działalności.

Przede wszystkim wprowadza wieloletnie planowanie i bieżącą ocenę skuteczności, a także zasadę konsultowania zamierzonych działań z krajami partnerskimi (beneficjentami). W struktury doradcze współdecydujące o priorytetach i wydatkach włączono organizacje pozarządowe. MSZ koordynuje i wskazuje priorytety, które pochłaniają trzy czwarte wydawanych środków.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Wydatki na polską pomoc rozwojową w 2010r. (w mln dol.)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP