PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska wieś energetyczna potrzebuje zmian

Autor: Marcin Szczepański
23-01-2011 00:00
Polska wieś energetyczna potrzebuje zmian
Obecnie używane źródła energii do ogrzewania budynku

Blisko 40 proc. mieszkańców kraju mieszka na terenach, które mają ograniczony dostęp do nowoczesnych, wydajnych i przyjaznych środowisku źródeł energii. Polska wieś to wysoko emisyjne i niebezpieczne technologie spalania wysokowęglowych paliw. Jak to zmienić?

Forum Rozwoju Efektywnej Energii jest częścią europejskiej inicjatywy, która ma na celu zwrócenie uwagi na ograniczony dostęp do nowoczesnych, efektywnych oraz bezpiecznych rozwiązań energetycznych na terenach pozamiejskich.
- Chcemy rozpocząć społeczną dyskusję na temat polskiej polityki energetycznej w kontekście potrzeb energetycznych mieszkańców obszarów niezurbanizowanych - zapowiada rzeczniczka prasowa FREE Magdalena Grabala.

Na zlecenie FREE TNS OBOP przeprowadził badania mające na celu pokazanie, jak mieszkańcy obszarów niezurbanizowanych postrzegają problemy związane z różnymi źródłami energii. Badanych pytano o wykorzystywane źródła energii, świadomość istniejących źródeł ogrzewania, a także o świadomość ekologiczną, zainteresowanie tematyką ekologicznych źródeł energii oraz potrzeby edukacyjne.

Wyniki pod wieloma względami nie zaskakują. Grupa użytkowników tradycyjnych źródeł energii najczęściej wykorzystuje drewno i węgiel. W grupie użytkowników pozostałych źródeł energii najpopularniejszy jest olej opałowy, następnie gaz płynny LPG i energia elektryczna. Energia słoneczna jest wykorzystywana przez maksymalnie 9 proc. gospodarstw domowych, które używają do ogrzewania budynku mieszkalnego innych niż tradycyjne źródeł energii.

Gdyby nie istniały żadne bariery finansowe i technologiczne, największym zainteresowaniem (maksymalnie 39 proc.) cieszyłaby się energia słoneczna. Maksymalnie 23 proc. osób wybrałoby gaz ziemny z sieci i tyle samo olej opałowy.

Przy wyborze źródła energii największe znaczenie mają kwestie finansowe - koszt użytkowania oraz koszt instalacji; inne ważne elementy to bezpieczeństwo użytkowania, prostota obsługi oraz czystość użytkowania. Ekologia znalazła się na jednej z dalszych pozycji.

Znajomość terminu "odnawialne źródła energii" kształtuje się na poziomie od 66 proc. dla użytkowników tradycyjnych źródeł energii do maksimum 84 proc. dla użytkowników pozostałych źródeł; najbardziej znanymi tego typu źródłami są ex aequo energia pozyskiwana z wiatru oraz energia słoneczna.

W dalszej kolejności wymieniane są energia spadku wody i energia geotermalna.

Świadomość istnienia innych źródeł energetycznych niż tradycyjne, służących do ogrzewania budynków mieszkalnych, kształtuje się na umiarkowanie satysfakcjonującym poziomie - co najmniej jedno takie źródło wymienia spontanicznie 70 proc. Najbardziej znany jest olej opałowy.

KOMENTARZE (8)

Obecnie używane źródła energii do ogrzewania budynku  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP