PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska Wschodnia rozpoczyna pogoń za liderami

Autor: Piotr Stefaniak
17-09-2017 09:02 |  aktualizacja: 17-09-2017 09:25
Polska Wschodnia rozpoczyna pogoń za liderami

Przemysł lotniczy to domena "wschodu" Polski.

Fot. Nowy Przemysł

Polska Wschodnia nadal pozostaje w tyle za liderującymi gospodarczo województwami. Makroekonomiczne procesy są jednak powolne, więc niezwykle istotne wydają się symptomy zmian, które mogą wydać owoc w przyszłości.

Pięć wschodnich województw naszego kraju nadal dzieli dystans do innych regionów pod względem uprzemysłowienia, rozwoju infrastruktury, tak ważnej dla atrakcyjności i przyciągania inwestorów, w efekcie - pod względem poziomu bezrobocia i średniej zamożności. Są zarazem odstępstwa od tej "reguły"; choćby przemysł spożywczy, w tym szczególnie mleczarski, czy lotniczy - to domena "wschodu" Polski. Tam znajdują się nie tylko enklawy i oazy silnych ośrodków B+R, czy lepiej niż przeciętnie w kraju rozwiniętej służby zdrowia.
Pytanie, czy wielkiej wartości środki pomocy unijnej, "pompowane" przez specjalny Program Operacyjny Polska Wschodnia już od 2007 r. (prócz środków z innych ogólnokrajowych programów) dają wystarczająco duże przyspieszenia w rozwoju?

Dotychczas tendencja ta była dobra: wschodnie województwa systematycznie niwelują rozwarcie nożyc w porównaniu na przykład ze średnim PKB w UE (i w Polsce). Przed startem funduszy strukturalnych (2006 r.) wskaźnik ten w makroregionie sięgał jedynie 36 proc., po 2015 r. przekroczył 50 proc. (średnia dla Polski - ponad 60 proc.).

Czy zatem już gaśnie chęć emigracji z tych stron w inne, a rośnie wola pozostania, bo dostrzega się szansę dla siebie? Nakreślmy sytuację.

Wskaźnik powiatowy


W nadgranicznych powiatach w całej Polsce (jest ich 144 plus 66 miast - gmin) w końcu 2016 r. w rejestrze REGON wpisano 1434,7 tys. podmiotów - prawie 34 proc. wszystkich zarejestrowanych w kraju. W porównaniu do 2012 r. przybyło ich odpowiednio: o 4,7 i 6,6 proc.

Pod tym względem jednak "środek" kraju rozwijał się szybciej. A to przecież biznes stoi na początku łańcucha zjawisk, które kończą się wyższym lub niższym poziomem rozwoju infrastruktury, ogólnego dobrobytu mieszkańców regionów i ich zadowolenia.

Z życia wiemy, że sąsiad sąsiadowi nierówny. Podobnie w relacjach między krajami. Do niektórych warto wyskoczyć na piwo, z niektórymi można pożartować, a z niektórymi raczej tylko pohandlować, bo mają inne pojęcie o żartach.

Ze statystyk GUS za zeszły rok wynika, że biznes kwitł w powiatach strefy przy granicy morskiej (na 1000 ludności przypadało 128,1 podmiotów, przy średniej krajowej 105,1) i z Niemcami (wskaźnik 124,2); nieco niższy był w powiatach sąsiadujących z Czechami (105,4). Inne obserwacje notowano w 38 powiatach (i 7 miastach-gminach) Polski Wschodniej. W Lubelskiem np. wskaźnik ten był o 34 pkt. proc. niższy niż średnia w kraju.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


19 384 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

733 593 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP