Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polskie łupki - wersja 2.0

Autor: Piotr Apanowicz
04-05-2014 09:49 |  aktualizacja: 04-05-2014 09:50
Polskie łupki - wersja 2.0
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Czy przyjęty niedawno przez rząd projekt nowego Prawa geologicznego i górniczego znacząco przyspieszy poszukiwania gazu łupkowego w Polsce? Część ekspertów studzi optymizm premiera.

Losy poszukiwań węglowodorów niekonwencjonalnych to długa lista zaniechań i błędów polskiej administracji. Wiele koncesji wydano za czasów władzy PiS, większość ekspertów zgadza się jednak, że "ruch w łupkach" tak naprawdę zaczął się dopiero w latach 2008-09.
Zdaniem Tomasza Chmala z Instytutu Sobieskiego, rządową aktywność można z grubsza podzielić na trzy okresy. W pierwszym gabinet PO-PSL podchodził do kwestii łupków bardzo liberalnie, dzięki czemu mogliśmy liczyć na coś w rodzaju mody na Polskę wśród inwestorów, a chętnych na koncesje było wielu.

Na przełomie 2011 i 2012 r. doszło jednak do aresztowań w resorcie środowiska i Państwowym Instytucie Geologicznym (zarzuty o charakterze korupcyjnym) oraz zmian personalnych w administracji, co skutkowało mocnym spowolnieniem procedur i utrudnieniem komunikacji. Ostatni okres trwa od kolejnej zmiany w administracji (z końca 2013 r.) i stanowi próbę odwrócenia tego, co działo się przez ostatnie dwa lata.

Miażdżąca krytyka

Raport NIK z początku tego roku - o działaniach administracji publicznej i przedsiębiorców w związku z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego w Polsce w latach 2007-12 - był miażdżący. Najważniejsze z zarzutów to m.in. znaczne opóźnienie w tworzeniu i nowelizacją prawa, niewłaściwa organizacja prac na wielu poziomach i niedostateczny nadzór resortu środowiska (np. brak komórki monitorującej wykonywanie koncesji), przewlekłość postępowań koncesyjnych i nierówne traktowanie wnioskodawców, udzielanie koncesji według postulowanego zakresu, obejmującego nawet 10 tys. km kw. (co umożliwiło rozdysponowanie całego obszaru koncesyjnego, ale i zablokowało do niego dostęp innym przedsiębiorcom; to obciąża również rządową koalicję pod przywództwem PiS).

Poprzednia wersja projektu nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego (PGG) była gotowa już w kwietniu 2012 r. Potem rozpoczęły się spory między Ministerstwem Środowiska i Ministerstwem Skarbu Państwa (swoje dorzucały też MSZ i Ministerstwo Finansów). Z pozoru chodziło o rolę i nadzór nad Narodowym Operatorem Kopalin Energetycznych (NOKE), w rzeczywistości - o kontrolę nad całym łupkowym projektem w Polsce.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP