Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pomysł na przemysł

Autor: (off)
17-05-2005 00:00
Pomysł na przemysł
<b>Jerzy Polaczek, Prawo i Sprawiedliwość:</b>
&#8211; Mam nadzieję, że zakup PHS przez Mittal Steel Polska nie służył jedynie wyeliminowaniu konkurencji z rynku przy rosnącym zapotrzebowaniu na stal, chociaż to co dzieje się obecnie wokół sektora, zdaje się potwierdzać takie założenie. <b>Adam Szejnfeld,Platforma Obywatelska:</b>
&#8211; Nie ma żadnych racjonalnych powodów, by jakiekolwiek sektory, branże, czy nawet pojedyncze firmy uważać za tak strategiczne dla bezpieczeństwa państwa, by wyłączać je z procesów prywatyzacyjnych, albo, by te procesy ograniczać. To, co winno niewątpliwie należeć do państwa, albo być pod rygorystycznym wpływem państwa, to powinna być &#8222;rura&#8221;, szyna&#8221; i &#8222;kabel&#8221;. <b>Kazimierz Marcinkiewicz, Prawo i Sprawiedliwość:</b>

&#8211; Chcemy widzieć państwo głównie w roli regulatora. Teraz w niektórych dziedzinach
regulacji jest za dużo, a inne obszary są niedoregulowane.

Podstawowe branże przemysłu, w których państwo odgrywa kluczową rolę, wciąż są w trakcie przemian mających zadecydować o ich przyszłości. Działania resortów gospodarki czy skarbu nie zostaną zapewne do wyborów zamrożone. Politycy nowego – raczej jesiennego – zaciągu zastaną układ różny od aktualnego i będą decydować o kontynuacji lub odwrocie od realizowanych koncepcji.

Pionowo czy poziomo?

Zmianę w polityce przeształceń sektora energetycznego zapowiada Kazimierz Marcinkiewicz z PiS. Cel nadrzędny – dać polskiej eneregtyce możliwość ekspansji i poszukiwania nowych rynków.

– Dotychczas mieliśmy do czynienia wyłącznie z konsolidacją poziomą. Należy dopuścić także pionową – uważa poseł PiS i podaje przykład BOT-u, który jego zdaniem ma racje rynkowego bytu tylko w połączeniu z dystrybucją. Dopiero po konsolidacji przyszedłby czas na prywatyzację, dla której w przypadku BOT czy Południowego Koncernu Energetycznego Marcinkiewicz przewiduje scenariusz podobny jak dla PKO BP (tj. poprzez giełdę z pozostawieniem pakietu większościowego w rękach Skarbu Państwa). Państwo lub – podobnie jak w wariancie niemieckim – samorządy powinny zachować mniejszościowe (25 proc.) udziały w energetycznych firmach dystrybucyjnych.

Wyrobione zdanie o energetyce ma Dariusz Grabowski z LPR, który ocenia sektor jako „w części skażony bakcylem pseudorynku”. Ale i w koncepcji LPR znajduje się miejsce na pionowo skonsolidowany układ „kopalnia-elektrownia-dystrybucja”.

– Ale całość powinna pozostać w rękach państwa przy wysokich wymaganiach co do jawności – zastrzega gospodarczy ekspert Ligi. – Raz utraconego bezpieczeństwa energetycznego nie sposób odzyskać.

Zmiany i rewizje dotychczasowej linii szykują się po wyborach w branży gazowniczej. Zdaniem Marcinkiewicza, PGNiG nie jest gotowy do wejścia na giełdę. PiS ocenia krytycznie – jako „niedobre i nieefektywne” dotychczasowe działania w sferze szczególnie wydzielenia przesyłu. Na razie więcej o przyszłej praktyce politycznej w energetyce mówią fakty – np. spektakularna akcja PiS usiłującego blokować prywatyzację PGNiG, korzystną zdaniem partii dla Gazpromu.

Na sytuację sektora krytycznie patrzy też Platforma, akcentując sprawę bezpieczeństwa energetycznego.

– Zróżnicowane źródła dostaw ropy i gazu, wyodrębniony funkcjonalnie i finansowo przesył oraz zabezpieczone magazyny na duże zapasy gazu, ropy oraz innych paliw są koniecznymi elementami bezpieczeństwa energetycznego kraju – przypomina Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej. – W Polsce pod tym właśnie względem mamy najgorsze wyniki w ciągu ostatnich lat transformacji. Nie zwiększono bowiem, do poziomu unijnych wymogów, polskich możliwości magazynowania paliw i gazu, zrezygnowano też z budowy nowych gazociągów i ropociągów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP