Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pomysł na restrukturyzację

Autor: Marcin Król, Marek Gabzdyl
10-09-2001 00:00

Od początku lat 90. jesteśmy świadkami przemian w polskiej gospodarce. Wielu przedsiębiorstwom nie udało się odnaleźć w zupełnie nowych realiach. Jednak ci, którzy analizując swoją dotychczasową działalność wyciągnęli odpowiednie wnioski i zaangażowali się w nowe rozwiązania, mogą dzisiaj mówić o sukcesie. Wiele firm i przedsiębiorstw może wyliczać pozytywy zmian, jakie zaszły wskutek restrukturyzacji. Mimo tego, że transformacja gospodarcza wciąż trwa, mogą oni z optymizmem patrzyć w coraz lepszą przyszłość.

Południowy Koncern Energetyczny to jeden z lepszych przykładów restrukturyzacji w naszym kraju. PKE powstał w końcu maja 2000 roku w wyniku połączenia pięciu działających na południu Polski elektrowni-spółek Skarbu Państwa: Jaworzna III, Łazisk, Łagiszy, Sierszy i Halemby. Po kilku tygodniach do tej grupy dołączyły jeszcze dwie kolejne jednostki: Elektrociepłownia Katowice i Elektrownia Blachownia. W połowie lipca 2000 roku zgodę na konsolidację - po wydaniu pozytywnej opinii przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - udzielił rząd. 23 sierpnia tego samego roku Ministerstwo Skarbu Państwa podwyższyło kapitał akcyjny spółki do 736 mln zł, przekazując koncernowi większościowe pakiety akcji siedmiu tworzących go zakładów. Zgodnie z zaakceptowanym przez ministra skarbu harmonogramem, w końcu 2000 roku nastąpiła całkowita fuzja wszystkich siedmiu elektrowni. Kapitał PKE zwiększył się do 2 miliardów złotych a kapitał akcyjny do 1,4 miliarda. 29 grudnia ubr. siedem samodzielnych elektrowni wykreślono z rejestru spółek. Powstanie Południowego Koncernu Energetycznego stało się faktem.
- Podpisanie aktu założycielskiego PKE nie kończyło jednak procesu integracji - tłumaczy Jan Kurp, prezes zarządu PKE SA. - Ciągle byliśmy na początku drogi. Nikt w kraju nie znał wtedy gotowego scenariusza łączenia przedsiębiorstw energetycznych. Wspólnym wysiłkiem kadry zarządzającej udało nam się pokonać trudności proceduralne. By to nastąpiło, musiało odbyć się kilkadziesiąt spotkań, rozmów, negocjacji ze stroną społeczną, przedstawicielami Skarbu Państwa, jak również zarządami zainteresowanych przedsiębiorstw. Tak naprawdę koncern działa od początku roku. W tym czasie nie zasypialiśmy gruszek w popiele.
Konsolidacje w polskiej energetyce są odzwierciedleniem podobnych trendów występujących w elektroenergetyce światowej. Coraz częściej wytwórcy prądu łączą się w silne grupy kapitałowe. Ocenia się, że od stycznia do sierpnia 2000 roku na świecie doszło do blisko 140 fuzji bądź przejęć przedsiębiorstw elektroenergetycznych, a łączna ich wartość wyniosła 30 miliardów dolarów. Według przewidywań niektórych analityków rynkowych w przyszłości w Europie będzie funkcjonować zaledwie trzech lub czterech wielkich wytwórców prądu. Na świecie, według prognoz, pozostanie ich zaledwie 10 lub 12. Obecnie najwięksi europejscy producenci to francuski Electricite de France (EdF), belgijski Tractebel, niemiecki RWE i szwedzki Vatenfall.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP