PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Porządki w korytarzach przesyłowych

Autor: Dariusz Ciepiela
01-06-2010 00:00 |  aktualizacja: 25-06-2010 12:36
Porządki w korytarzach przesyłowych
<b>Stefania Kasprzyk<br>
prezes pse operator
<br><br>
Przesył z barierami<br><br></b>

Największym zagrożeniem dla modernizacji starych linii i budowy nowej infrastruktury przesyłowej są utrudnienia wynikające z obowiązujących przepisów prawnych. W opinii Najwyższej Izby Kontroli, najważniejszymi aktami tworzącymi bariery prawne są Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawo budowlane, Ustawa o gospodarce nieruchomościami, a także ustawy środowiskowe. To one utrudniają uzyskiwanie służebności przesyłu od prywatnych właścicieli nieruchomości, ograniczają możliwość korzystania z gruntów leśnych, uniemożliwiają też realizację inwestycji na obszarach Natura 2000 i w parkach krajobrazowych. Obowiązujące przepisy wydłużają czas wprowadzania inwestycji do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i uzyskiwania prawomocnego pozwolenia na budowę. Te i inne czynniki powodują, że cykl budowy linii przesyłowych już dziś jest dłuższy niż cykl budowy nowych elektrowni. <b>Artur Różycki<br>
prezes polskiego towarzystwa przesyłu i rozdziału energii elektrycznej<br><br>

Linie specjalnego znaczenia<br><br></b>

Wprowadzenie rozwiązań prawnych umożliwiających do 2015 roku rozbudowę sieci elektroenergetycznych o około 8 tys. km jest absolutnie konieczne. Obecnie jest to już tylko możliwe w drodze ustawy specjalnej. Przede wszystkim należy udrożnić proces wydawania decyzji administracyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia i niezakłóconej budowy obiektów liniowych. Ponadto należy zagwarantować w stanowionym prawie, że obiekty sieci mediów energetycznych pozwalają na realizację usług publicznych o podstawowym znaczeniu dla funkcjonowania państwa, a tym samym uznać, że - zgodnie z interpretacjami Unii Europejskiej - obiekty sieci mediów energetycznych realizują nadrzędny interes publiczny i są jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo powszechne.

W Ministerstwach Gospodarki oraz Infrastruktury, a także w Sejmie i Senacie trwają prace nad przygotowaniem przepisów prawnych mających ułatwić realizację inwestycji sieciowych.

Tempo modernizacji i budowy przesyłowych obiektów liniowych - głównie w elektroenergetyce - jest od lat niewystarczające. O barierach prawnych uniemożliwiających przyspieszenie tych inwestycji mówi się od dawna. Wygląda jednak na to, że w polskim systemie prawnym wreszcie szykują się poważne zmiany.
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło założenia do Ustawy o korytarzach przesyłowych, która ma ułatwić inwestycje w sieci energetyczne, rurociągi do przesyłu gazu, ropy i wody. Ustawa ma objąć swym zasięgiem korytarze ustanawiane - z uwagi na cel publiczny - na już istniejących urządzeniach przesyłowych, jak również ustanawianych dla urządzeń przesyłowych mających powstać w przyszłości. W założeniach wskazano, że - podobnie jak ma to miejsce w inwestycjach drogowych - system prawny inwestycji w urządzenia przesyłowe zostanie uproszczony i udrożniony. Wprowadzone mają zostać instrumenty umożliwiające rozwiązania sytuacji spornych powstałych w przeszłości wskutek lokalizowania urządzeń przesyłowych bez poszanowania prawa własności. Jeżeli za niezwłocznym usunięciem sytuacji patowej przemawia cel publiczny, ustawa to umożliwia.

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, obecnie nie jest jeszcze możliwa do ustalenia data przekazania projektu tej ustawy do Sejmu, a tym bardziej data wejścia jej w życie. Przed przekazaniem ustawy do Sejmu musi ona przejść jeszcze drogę uzgodnień międzyresortowych, uzgodnień społecznych oraz musi zostać zatwierdzona przez Radę Ministrów. Ministerstwo Gospodarki chce, aby projekt ustawy o korytarzach przesyłowych mógł trafić do Sejmu jeszcze w tym roku.

Minister gospodarki oprócz Ustawy o korytarzach przesyłowych prowadzi także prace nad programem zadań rządowych, którego celem jest wprowadzenie ułatwień dla planowania inwestycji w rozbudowę elektroenergetycznej sieci przesyłowej. Program zadań rządowych jest przygotowywany na podstawie Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i zostanie przyjęty jako rozporządzenie Rady Ministrów. Program ten będzie określał inwestycje, które będą miały znacznie łatwiejszą drogę do umieszczenia w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Obecnie MG jest na etapie przygotowywania projektu tego programu oraz strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP