PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
  • Strefa premium

Pożegnanie z hutą

Autor: Renata Dudała
14-11-2005 00:00
Pożegnanie z hutą
<strong><u>Aktywni pod parasolem</u></strong>

<strong>Jan Małecki</strong>, dyrektor biura Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego: 

&#8211; Zgodnie z postanowieniami Traktatu Akcesyjnego pomoc publiczna na restrukturyzację sektora hutniczego mogła być udzielana tylko do 31 grudnia 2003 roku. Obecnie pomoc publiczna udzielana jest na zasadach ogólnych z uwzględnieniem obowiązującego prawa w Polsce. 

W trakcie prac Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa uzgodniono i podpisano 16 września 2003 r. Hutniczy Pakiet Aktywizujący (HPA). W oparciu o HPA opracowano projekt nowelizacji ustawy o restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali, która ostatecznie weszła w życie 29 stycznia 2004 roku. W kwietniu 2004 roku minister gospodarki, pracy i polityki społecznej wydał rozporządzenie w sprawie środków z budżetu państwa przeznaczonych na aktywizację zawodową na rynku pracy. Dofinansowanie odbywa się ze środków budżetowych Ministerstwa Gospodarki i Pracy w oparciu o zawarte z hutami i spółkami zależnymi umowy. Minister gospodarki i pracy zawarł umowy z 23 podmiotami uprawnionymi do uzyskania dotacji na dofinansowanie osłon aktywizujących, w tym z 6 hutami i 17 spółkami zależnymi. Łączna kwota planowanej dotacji na podstawie podpisanych umów wyniosła ok. 7,6 mln zł. Łączny poziom przekazanych na osłony aktywizujące środków na dzień 30 września tego roku wyniósł 2 191 621 zł, a działaniami objęto 222 osoby. 

W pierwszym półroczu 2005 roku poziom zatrudnienia w sektorze hutnictwa żelaza i stali zmalał o około 0,8 tys. pracowników (2 proc.), przy czym w podmiotach beneficjentach pomocy publicznej o 1,2 tys. osób (6,6 proc.). W spółkach zależnych wpływających na produktywność beneficjentów zatrudnienie spadło poniżej 0,1 tys. osób (0,8 proc.), natomiast w pozostałych podmiotach zatrudnienie wzrosło o około 0,5 tys. osób (3,9 proc.). Zwolniono 2,5 tys. pracowników (6,7 proc.), w tym w podmiotach beneficjentach pomocy publicznej około 1,2 tys. osób (7 proc.), w spółkach zależnych 0,2 tys. osób (2,3 proc. ) oraz w pozostałych podmiotach 1,1 tys. osób (9,3 proc.). 
Not. Renata Dudała &#8211; Redukcja zatrudnienia musi być powiązana z zabezpieczeniem socjalnym &#8211; mówi <strong>Władysław Molęcki</strong>, przewodniczący &#8222;Solidarności&#8221; dąbrowskiego oddziału Mittal Steel Poland. Mamy pakiet socjalny i nic nie stoi na przeszkodzie, aby objąć nim spółki zależne, tym bardziej że takie pakiety mają już Huta Bankowa w Dąbrowie Górniczej i koksownia Zdzieszowice. <strong><u>Zmiany, ale bez skoków</u></strong>

<strong>Romuald Talarek</strong>, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej:

&#8211; Dla poprawy konkurencyjności hut ważne są inwestycje oraz zwiększenie produktywności, liczonej jako liczba ton produkcji gotowej sprzedanej na jednego pracownika. W standardach europejskich przypada średnio 550 ton na jednego zatrudnionego. 

Oczywiście hutnictwo zachodnioeuropejskie jest w pełni zrestrukturyzowane i nowoczesne, co pozwala na agresywne działania na światowych rynkach. Jeśli chcemy funkcjonować w ramach jednolitego rynku, musimy sprostać unijnym regułom i dopasować się do tych standardów. Także w zakresie zatrudnienia. Jest oczywiste, że nie może być przerostów zatrudnienia, ale też nikt nie mówi o nagłym skoku do wspomnianej liczby 550 ton produkcji na jednego pracownika. Do tego wskaźnika trzeba zmierzać i to jest cel zarówno dla pracodawców, jak i strony społecznej. Inwestor proponuje program i daje pieniądze na odejścia dobrowolne pracowników. To właściwy krok ze strony inwestora. 

Z drugiej strony zwalniani hutnicy trafiając na rynek, na którym jest 20-procentowe bezrobocie, powinni mieć specjalne warunki do zainwestowania tych pieniędzy. Chodzi mi o łagodzenie przepisów podatkowych dla osób, które wykażą się kreatywnością biznesową. Rozwiązanie tego problemu powinno być zadaniem nie tylko dla pracodawców, ale również dla samorządów. 
Not. Renata Dudała <strong><u>Pakiet dla Bankowej</u></strong>

Przedstawiciele Zarządu Mittal Steel Poland i Huty Bankowej podpisali Porozumienie Socjalne dla Huty Bankowa Sp. z o.o. Zabezpiecza ono interesy pracowników tej spółki w zakresie gwarancji socjalnych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy oraz potwierdza uprawnienia pracownicze zawarte w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy obowiązującym w spółce.Dokument wynika z postanowień pakietu socjalnego podpisanego ze związkami zawodowymi a Zarządem Polskich Hut Stali SA &#8211; obecnie Mittal Steel Poland. Zarząd zobowiązał się do zawarcia porozumień socjalnych na rzecz pracowników pomiędzy związkami zawodowymi, a każdą ze spółek zależnych, w których Mittal Steel Poland SA posiadał 100 proc. udziałów lub akcji.

&#8211; Jesteśmy zadowoleni z podpisania porozumienia &#8211; mówi Jan Soliło, przewodniczący MK NSZZ &#8222;Solidarność&#8221; Huty Bankowej należącej do Mittal Steel Poland. &#8211; Uważam, że problem ten został bardzo dobrze rozwiązany, a podejście pracodawcy nie budzi wątpliwości. 

Postanowieniami podpisanego porozumienia objęci są wszyscy pracownicy zatrudnieni w spółce na podstawie umowy o pracę, bez względu na wymiar czasu pracy. W razie upadłości lub likwidacji spółki, jej pracownicy zostaną zatrudnieni w Mittal Steel Poland, w jej spółkach zależnych lub w innych podmiotach gospodarczych na nie gorszych warunkach płacowych niż poprzednio.Soliło przyznaje, że pakiet socjalny podpisany dla pracowników czterech zakładów tworzących Mital Steel Poland jest korzystniejszy w niektórych zapisach niż rozwiązania przyjęte w porozumieniu dla Huty Bankowej.

&#8211; Bankowa jest jednak innym zakładem niż np. huta Katowice i skala problemów też jest inna &#8211; dodaje Soliło. &#8211; My wynegocjowaliśmy już porozumienie i nie miałbym nic przeciw temu, aby inne stuprocentowe spółki zostały objęte pakietem. Nie ma sensu &#8222;wytykać&#8221; komuś, że ma lepiej. (RD)

Zarząd Mittal Steel Poland będzie musiał obniżyć zatrudnienie nie o 2,5 tys., ale o 9 tys. osób. Do redukcji zatrudnienia w hutach polski rząd zobowiązał się w traktacie akcesyjnym, na mocy którego Polska weszła do UE.

Zarząd koncernu powołuje się na uzgodnienia z Komisją Europejską, zgodnie z którymi zwolnieniami objęci zostaną nie tylko pracownicy czterech głównych oddziałów koncernu, ale także spółek zależnych, w których koncern ma 100 proc. udziałów. Problem jednak w tym, że zatrudnieni w spółkach hutnicy nie są objęci pakietem socjalnym. I to jest głównym powodem sporu w trwających negocjacjach pomiędzy związkami zawodowymi i zarządem koncernu.

Dla zarządu spółki nie stanowi to problemu. Wypracowane i stosowane instrumenty zatrudnienia w spółce-matce, wdrażane będą we wszystkich spółkach, w których Mittal Steel Poland ma sto procent udziałów lub akcji.

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 569 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 192 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP