PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Praca inne ma imię

Autor: Piotr Stefaniak
07-12-2009 00:00 |  aktualizacja: 08-01-2010 11:02
Praca inne ma imię
<b>Rozstanie z klasą</b>
<br>
Andrzej Głowacki prezes , Doradztwo Gospodarcze DGA
<br>
Zwolnienie monitorowane, zwane też outplacement, jest postrzegane jako rozstanie się z klasą z pracownikiem przez &#8222;dużego&#8221; pracodawcę. Pomaga on pracownikowi w różny sposób w znalezieniu pracy, finansując odprawy, szkolenia i kursy dokształcające, doradztwo psychologiczne, pomoc w szukaniu nowego pracodawcy lub w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Ta forma może odegrać pozytywną rolę szczególnie w koncernach z udziałem Skarbu Państwa, gdzie pracownicy bronią rękami i nogami swoich stanowisk pracy nie tylko z powodu dobrych warunków płacy i wcześniejszego poczucia bezpieczeństwa, co z obawy, że nie odnajdą się w nowym życiu zawodowym poza koncernem. Obserwujemy to dokładnie na przykładzie stoczni Gdynia i Szczecin, gdzie realizujemy &#8211; na zlecenie ARP &#8211; program zwolnień monitorowanych. <b>Nie ilość, a zróżnicowanie</b>
<br>
Prof . Aleksander Surdej Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
<br> 
Restrukturyzacja jest działaniem permanentnym. I sukcesy przedsiębiorstwa, i poziom życia w Polsce zależą od poprawy produktywności pracy, a tego nie można osiągnąć bez optymalizacji zatrudnienia. Błędne decyzje częściej mogą być udziałem dużych firm nie kontrolowanych przez właścicieli, czyli w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, gdzie w dodatku są silne związki i mała elastyczność w dostosowaniu struktury zatrudnienia. Nie chodzi o to, aby mieć zawsze armię pracowników, lecz odpowiednio zróżnicowaną, zarówno pod względem kwalifikacji, jak i płacowym.

Nikt nie powie złego słowa pracodawcy, który zmuszony w kryzysie do szukania oszczędności, tnie koszty pracy. Okazuje się, że wielu traktuje tę możliwość bardzo ostrożnie, a część doszła do wniosku, że pracownik nie jest wyłącznie kosztem, lecz inwestycją.

Adaptacja nowych technik, z jaką mamy do czynienia od czasu rewolucji przemysłowej, wymaga wciąż nowych kwalifikacji i profesji. Zmiany te są przeważnie bolesne. Część osób pozostaje czasowo bez pracy, część musi się przekwalifikować, przeważnie wielkim kosztem finansowym i poświęconego czasu. Ekonomiści twierdzą eufemistycznie, że rynek pracy poddawany jest różnym szokom, w tym – szokowi realokacji. Ale tylko dzięki temu może on sprostać nowym wyzwaniom, np. starzeniu się ludzi i konieczności zwiększenia wydajności (w 1950 r. na świecie aż 12 osób w wieku produkcyjnym przypadało na emeryta, dziś 9, a za 40 lat – będzie tylko 4), a także przywrócić mu równowagę.
Łatwiej w prywatnej niż państwowej

Nie inaczej było z naszą transformacją gospodarczą. 20 lat temu w rolnictwie pracowało aż 29 proc. wszystkich zatrudnionych w gospodarce, dziś 16 proc.

Podobnej skali zmiany zaszły w przemyśle przetwórczym, gdzie nastąpił spadek z 28 do 23 proc. Były one zgodne z powszechnymi tendencjami w krajach OECD. Udział rolnictwa i przemysłu w tworzeniu PKB obniża się systematycznie na rzecz wzrostu znaczenia sektora usług. W jego efekcie już w 1995 roku Polska przekroczyła próg gospodarki postindustrialnej, skoro ponad połowa PKB powstaje w usługach. Zarazem ponaddwukrotnie poprawiła się produktywność naszej „siły roboczej”.

Nie wszystkie sektory przemysłu poddały się gruntownej restrukturyzacji. W latach 1992-2006 wzrosło w Polsce zatrudnienie w... górnictwie i kopalnictwie, pomimo spadku wolumenu wydobywanego węgla, w mniejszej skali – w zaopatrywaniu

Sięgając po różne narzędzia administracyjne i utrzymując rozległe sektory publiczne, przez lata można skutecznie zablokować to, co nieuchronne – postęp prowadzący do wzrostu efektywności.

– Od strony organizacyjnej łatwiej przeprowadzić proces restrukturyzacji zatrudnienia w firmach prywatnych niż państwowych – stwierdza Arkadiusz Krężel, przewodniczący Rady Nadzorczej Impexmetalu. – Wszędzie tam, gdzie polityka decyduje o wyborach i decyzjach gospodarczych, gdzie są olbrzymie pola lobbingu politycznego, kończy się tak, jak ze stoczniami.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP