PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Praca się budzi

Autor: Zbigniew Konarski
25-10-2010 00:00
Praca się budzi
Ilu pracodawców planuje zwiększenie zatrudnienia w IV kwartele 2010r. Prognoza netto (w proc.)

Więcej pracodawców woli zatrudniać niż zwalniać. Bezrobocie spada. Trend na rynku pracy uprawnia do ostrożnego optymizmu.

Rynek pracy zaczyna się ożywiać, a pozytywne tendencje są już odczuwalne. Ocenia się, że mamy do czynienia ze zjawiskiem charakterystycznym dla okresu "po kryzysie".
Zwiększyła się liczba ofert pracy w handlu, budownictwie, w sektorze publicznym, w branży IT, w transporcie, logistyce, centrach outsourcingowych. W sierpniu stopa bezrobocia była najniższa od dziewięciu miesięcy.

Latem nie przybyło drastycznie bezrobotnych absolwentów. Zmniejszyła się też emigracja zarobkowa młodych ludzi. Zdaniem ekspertów, są podstawy do optymizmu.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że w sierpniu w przedsiębiorstwach zatrudnionych było o 1,6 proc. więcej osób niż rok wcześniej, choć tyle samo, co w lipcu, co wskazywało także na to, że przedsiębiorstwa jeszcze do końca nie uwierzyły w przyśpieszenie wzrostu gospodarczego. Jeśli jednak uwzględni się duży wzrost zatrudnienia w poprzednich miesiącach, teza o zahamowaniu poprawy na rynku pracy nie jest już tak oczywista.

Wskazania barometru perspektyw zatrudnienia dla IV kwartału 2010 r. (Manpower) pozwalają spodziewać się kontynuacji ożywienia na rynku pracy. Od II kwartału więcej pracodawców chce zatrudniać, niż zwalniać.

Uwagę zwraca optymizm pracodawców sektora "Produkcja przemysłowa". Przewidywany tu dwudziestoprocentowy wzrost potwierdza pozytywny trend. Wzrost poziomu zatrudnienia przewidywany jest także w sektorze "Budownictwo", gdzie prognoza netto wynosi plus 11 proc. Część ekspertów uważa, że przewidywany w budżecie spadek bezrobocia do poziomu 9,9 proc. na koniec 2011 roku jest możliwy do osiągnięcia. Choć ocenia się też, że to prognoza bardzo optymistyczna. Może się bowiem okazać, że sierpień był ostatnim miesiącem ze spadkową dynamiką bezrobocia, a wraz z końcem prac sezonowych bezrobocie zacznie wzrastać.

- Na koniec roku będzie na pewno poniżej 12,8 proc., bliżej 12. To może być 12,1- 12,3 proc. - prognozuje wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

W I półroczu 2010 roku powstało 361 tys. nowych miejsc pracy - 10,2 proc. w sektorze publicznym i 89,8 proc. w sektorze prywatnym (dane GUS). W tym samym czasie zlikwidowano jednak prawie 233 tys. miejsc pracy, z czego 91,4 proc. w sektorze prywatnym. Ewentualny, znaczący wzrost ich liczby oczywiście będzie miał związek z poziomem wzrostu gospodarczego. Można go oczekiwać, jeśli gospodarka będzie rosnąć w tempie powyżej 3 proc. Z czerwcowej projekcji inflacji NBP wynika, że to właśnie popyt krajowy będzie w latach 2010-12 głównym czynnikiem stymulującym wzrost gospodarczy, a więc także rynek pracy. Dynamika popytu ma systematycznie rosnąć w bieżącym i w przyszłym roku, by osłabnąć dopiero w roku 2012.
Ilu pracodawców planuje zwiększenie zatrudnienia w IV kwartele 2010r. Prognoza netto (w proc.)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP