Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pracownik na eksport

Autor:
08-01-2002 00:00

Zasada swobodnego przepływu osób traktowana jest przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości jako jedna z podstawowych zasad prawa wspólnotowego. Jej przyszły wpływ na gospodarkę naszego kraju trudno przecenić.

Swoboda przepływu pracowników eliminuje wszelkie przejawy dyskryminacji ze względu na narodowość pomiędzy pracownikami państw UE w odniesieniu do zatrudnienia, płac i innych warunków pracy.
Prawem uzupełniającym swobodny przepływ pracowników jest swoboda pobytu w celu zatrudnienia zgodnie z przepisami krajowymi państwa przyjmującego oraz dostęp do mieszkań i posiadania ich na własność.
Zasada swobodnego przepływu osób dotyczy nie tylko pracowników najemnych. Obywatel Unii Europejskiej korzysta również z prawa do osiedlania się, podejmowania działalności gospodarczej lub świadczenia usług na obszarze Wspólnot.
Zasada swobodnego przepływu siły roboczej powoduje, że kraje emigracyjne mogą liczyć na złagodzenie bezrobocia. Uzyskują w ten sposób zmniejszenie obciążenia budżetów (zasiłki). Korzyścią mogą być przekazy płac z zagranicy oraz podniesienie jakości siły roboczej (przy założeniu, że emigranci po jakimś czasie wrócą do kraju). Jakość siły roboczej ma zasadnicze znaczenie dla przedsiębiorców - im wyższa, tym niższe koszty działalności firm. Kosztem swobodnego przepływu siły roboczej dla krajów emigracyjnych mogą być skutki odpływu wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
Pracodawcy z krajów imigracyjnych też zyskują, ponieważ zwiększona przez przyjazdy pracowników cudzoziemskich podaż pracy prowadzi do obniżenia płac miejscowej siły roboczej.
Prawo UE uzależnia uzyskiwanie przez obywateli polskich prawa do pracy na terenie państw członkowskich Wspólnoty od warunków panujących na lokalnych rynkach pracy. Właściwe do rozstrzygania tych kwestii są same kraje członkowskie, a nie Wspólnoty. Zawierają one z Polską umowy dwustronne.

Konsekwencje dla polskich firm

W przypadku objęcia Polski zasadą swobodnego przepływu siły roboczej można założyć, iż staniemy się krajem eksportującym pracowników. Potencjał emigracyjny Polski będzie tym większy, im większe będą dysproporcje w płacach u nas i w krajach UE oraz im większy będzie poziom bezrobocia w naszym kraju.
Możemy liczyć na złagodzenie bezrobocia, a polscy przedsiębiorcy mogliby skorzystać, zatrudniając pracowników, którym udało się podnieść kwalifikacje i wrócili do kraju.
Z drugiej strony, bezrobocie w krajach Unii Europejskiej jest na tyle poważnym problemem, że kraje Unii będą starały się chronić swoje rynki pracy. Może to oznaczać, iż po przyjęciu do UE Polska nie zostanie od razu objęta realizacją zasady swobodnego przepływu pracowników (ustalony zostanie okres przejściowy).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP