PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prąd na karuzeli

Autor: Ireneusz Chojnacki
25-05-2013 07:09 |  aktualizacja: 25-06-2013 12:04
Prąd na karuzeli
<b>Henryk Majchrzak<br />
prezes zarządu PSE</b><br /><br />

- Wyznaczane dziś metodą NTC zdolności wymiany są przeszacowane, nie zapewniają bezpiecznej pracy systemu. Częstość przekroczenia kryteriów bezpieczeństwa pracy europejskiego systemu przesyłowego zdaje się to całkowicie potwierdzać.

Niemiecka energetyka wiatrowa sprawia kłopoty Europie Centralnej. Operatorzy z Polski, Czech, Węgier i Słowacji uważają, że remedium to zmiana sposobu wyznaczania zdolności przesyłowych między państwami.

Politykę energetyczną Niemiec można oceniać jako wizjonerską lub - po prostu - jako utopijny plan. Jej ostateczne skutki gospodarcze wciąż jednak pozostają zagadką. Dopiero kolejne lata przyniosą odpowiedź na pytanie, czy przestawianie gospodarki na zielone energetyczne tory się powiodło.
Faktem jest jednak, że niemiecka koncepcja mocno wpływa na sąsiadów Berlina. Teraz. Ze skutkami decyzji naszych sąsiadów musi się mierzyć Europa Środkowo-Wschodnia.

Wyzwania są poważne i dotyczą kilku spraw, m.in.0 negatywnego wpływu rozwoju niemieckiej energetyki wiatrowej na bezpieczeństwo systemów elektroenergetycznych państw sąsiednich.

I tego konsekwencji: ograniczeń w transgranicznym handlu prądem i skutków dla integracji rynku energii w naszym regionie - zaplanowanego politycznie nie na koniec dekady, ale na 2013 rok. Problem kryje się pod dość niewinnie brzmiącym eksperckim określeniem "nieplanowe przepływy mocy". W rejonie Europy Środkowo- Wschodniej stymuluje je głównie wymiana energii między północą a południem Niemiec i - w opinii operatorów naszego regionu - w znacznym stopniu nieskoordynowana handlowa jej wymiana na linii Niemcy- -Austria.

Lata niemocy

Energetyka wiatrowa Niemiec to potęga.

Niemalże co trzeci megawat mocy unijnych farm wiatrowych zainstalowany jest u naszych zachodnich sąsiadów.

Z końcem 2012 r. pracowały tam już elektrownie wiatrowe o mocy ponad 31 GW; tylko w 2012 r. przybyło ich ponad 2,4 GW - mniej więcej tyle samo, ile w sumie w Polsce powstało w ogóle do końca minionego roku! Wiatraki kręcą się głównie na północy Niemiec, bo tam są najlepsze warunki lokalizacyjne (wietrzność). Ale energia przez nie produkowana potrzebna jest na uprzemysłowionym południu.

Jej nadmiar przepływa zatem na południe kraju i do Austrii, a nawet na Bałkany. Z tym że przez sieci Polski, Czech, Słowacji i Węgier, bo rozwój niemieckiej energetyki wiatrowej znacznie wyprzedził budowę tamtejszych sieci przesyłowych.

To z powodu owych nieplanowych przepływów transgraniczne zdolności przesyłowe na kierunku Niemcy-Polska są dla wymiany handlowej dramatycznie ograniczone. W 2011 r., dla przykładu, handlowy import energii z Niemiec do Polski wyniósł niespełna 200 GWh, a faktycznie wpłynęło do Polski ponad 5000 GWh! W ocenie ekspertów, nasi sąsiedzi nie są w stanie szybko zaradzić problemowi przepływów nieplanowych przez rozbudowę własnych sieci przesyłowych - w takim stopniu, by ich system mógł przyjąć całą energię z farm wiatrowych.
<b>Henryk Majchrzak<br />
prezes zarządu PSE</b><br /><br />

- Wyznaczane dziś metodą NTC zdolności wymiany są przeszacowane, nie zapewniają bezpiecznej pracy systemu. Częstość przekroczenia kryteriów bezpieczeństwa pracy europejskiego systemu przesyłowego zdaje się to całkowicie potwierdzać.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP