Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prąd w trudnych czasach

Autor: Dariusz Ciepiela
22-10-2015 12:21 |  aktualizacja: 22-10-2015 12:23
Prąd w trudnych czasach

W ostatnich latach zyski grup energetycznych powstawały głównie w obszarach dystrybucji oraz obrotu energią. Na produkcji energii energetyka zarabia niewiele, niektóre grupy w tym segmencie nawet tracą.

Przy porównywaniu wyników finansowych firm energetycznych warto zwrócić uwagę na dwie charakterystyczne grupy: Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) oraz Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich (ZEW) Kogeneracja. Z ich danych finansowych wynika, że tam gdzie nie ma segmentu obrotu i dystrybucji, tam zyski są dużo niższe, a tendencja do pogarszania się statystyk w ostatnich latach jest bardzo wyraźna.
- Wynik grup energetycznych w ostatnich latach w Polsce tworzony był przede wszystkim w segmentach obrotu i dystrybucji energii - potwierdza Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. energii i polityki klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej.

W poszukiwaniu zysku

W grupie Tauron w 2014 r. segment dystrybucji dał blisko 67 proc. wyniku EBIT (zysk operacyjny przed opodatkowaniem), drugim w kolejności był segment sprzedaży z 31,8 proc. Grupa Tauron wykazała natomiast stratę w obszarze wytwarzania energii w wysokości 189,2 mln zł choć jest to strata mniejsza niż w roku 2013, kiedy była na poziomie 459 mln zł. Stratę EBIT Tauron pokazał także w segmencie wydobycia węgla kamiennego, która była na poziomie 6,8 mln zł, wobec zysku 65,8 mln zł w roku 2013.

W grupie Energa dystrybucja wygenerowała ponad 58 proc. wyniku EBIT, a drugie miejsce zajmowało wytwarzanie z 38,4 proc. W Enei segment dystrybucyjny grupy wygenerował ponad 61 proc. wyniku EBIT (wytwarzanie - około 35 proc.).

Nieco inaczej te wskaźniki wyglądają w grupie PGE, gdzie wiodącym segmentem w tworzeniu EBIT był segment energetyki konwencjonalnej z około 65,5-procentowym udziałem w EBIT. Drugą pozycję, ze znacznie mniejszym udziałem (25,9 proc.), zajmowała dystrybucja. Stratę EBIT największa polska grupa energetyczna odnotowała natomiast w segmencie obrotu detalicznego (200 mln zł przy 403 mln zł zysku w roku 2013).

- Warto zwrócić uwagę, że w grupie PGE za rok 2014 po raz pierwszy zanotowano stratę w obrocie detalicznym. To pokazuje, jak wewnętrzna gra w grupie i budowanie wyników "na wyjściu" odbija się na poszczególnych podsektorach. To jest groźne, ponieważ burzy zaufanie do energetyki - ostrzega Gabryś.

Wytwarzanie w 2009 r. miało rentowność 21 proc., która od tego czasu spadała, by w roku 2013 osiągnąć 4 proc. W roku 2014, gdyby doliczyć wyjątkowo wysokie, ale jednorazowe rekompensaty z tytułu wcześniejszego rozwiązania kontraktów długoterminowych (KDT), to rentowność wytwarzania byłaby na poziomie 13 proc. Gdyby rekompensaty pominąć, rentowność spadłaby do poziomu 4,1 proc.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
 SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP