Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Precz z kapitalizmem politycznym

Autor: Rozmawiał: Jerzy Dudała
11-12-2005 00:00
Precz z kapitalizmem politycznym
<strong>Hanna Gronkiewicz-Waltz</strong>

urodziła się 4 listopada 1952 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 r. obroniła pracę doktorską, następnie w 1993 r. uzyskała habilitację, a w 1998 r. została profesorem nadzwyczajnym UW. W 1980 r. zakładała NSZZ Solidarność na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1992 r. objęła stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. W 2001 r. została wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, którego siedziba mieści się w Londynie. Jest posłanką Platformy Obywatelskiej, należała do zespołu, który po tegorocznych wyborach negocjował warunki koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. (J.D.)

"Będziemy wnikliwie monitorować działania obecnego rządu. On wiele naobiecywał, ale niewiele z tych obietnic będzie w stanie zrealizować. Już się po części z niektórych wycofał" - rozmowa z Hanną Gronkiewicz-Waltz, posłanką Platformy Obywatelskiej.

– Polska może stracić 6 mld euro, bo Wielka Brytania szukaoszczędności w unijnym budżecie na lata 2007-2013 w części przeznaczonej dla nowych członków UE. Kazimierz Marcinkiewicz odbył w tej sprawie 24 listopada wizytę w Londynie, jednak nie udało mu się uzyskać żadnej obietnicy. Premier Tony Blair nie powiedział niczego takiego, co mogłoby zmniejszyć nasze obawy. Politycy PO oskarżyli szefa polskiego rządu o nieskuteczność. Janusz Lewandowski stwierdził nawet, że „antyefekt londyńskiej wizyty Marcinkiewicza jest uderzający”. Ale czy premier rzeczywiście mógł zrobić coś więcej?
– Odnoszę wrażenie, że premier Marcinkiewicz podchodzi do kwestii europejskich trochę, jak do budowy koalicji w Polsce. Pewnie uważa, że na arenie europejskiej jest podobnie, jak u nas. To znaczy, że jak się na przykład dogadają Kaczyński z Tuskiem, to już problem z głowy. Ale w przypadku spraw dotyczących państw członkowskich UE jest inaczej.

Mam za sobą cztery lata pracy w EBOR-ze i wiem, że rozmowy należy rozpocząć od niższych szczebli. Najpierw trzeba trafić do ludzi, którzy opracowują określoną strategię. Ponadto nie wiem, czy premier Marcinkiewicz wykorzystał wiedzę i doświadczenie osób, które funkcjonowały w poprzednim rządzie. Mam nadzieję, że tak. Najgorsze byłoby ich pominięcie. Do mnie docierały raczej takie komunikaty, że trzeba rozmawiać od razu z przywódcami państw i z nimi wszystko załatwić. Jednak należy rozpoczynać rozmowy od najniższego szczebla decyzyjnego, a dopiero później rozmawiać z osobami stojącymi na czele rządów Francji czy Niemiec. One powinny być uprzedzone, że już wcześniej dyskutowano i wypracowano określone stanowisko.

– Tych rozmów na niższym szczeblu zabrakło?

– Mam wrażenie, że tak. Poza tym obawiam się, że zaszkodziły nam niektóre wypowiedzi. Minister finansów Teresa Lubińska negatywnie wypowiedziała się na temat supermarketów. A przecież wiadomo, że na przykład Teslo jest angielskie. Te wypowiedzi niekorzystnie wpłynęły na wizerunek Polski. Wiem z własnego doświadczenia, że Anglicy nadal będą mili...

– Ale i tak zrobią swoje?

– Dokładnie. Tego typu propozycje, jak te, które minister finansów przedstawiła w wywiadzie dla „Financial Times”, mogły sprawić wrażenie, że jesteśmy antyeuropejscy. Ktoś może teraz mówić, że to nieprawda. Ale to pierwsze złe wrażenie już nastąpiło.
<strong>Hanna Gronkiewicz-Waltz</strong>

urodziła się 4 listopada 1952 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 r. obroniła pracę doktorską, następnie w 1993 r. uzyskała habilitację, a w 1998 r. została profesorem nadzwyczajnym UW. W 1980 r. zakładała NSZZ Solidarność na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1992 r. objęła stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. W 2001 r. została wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, którego siedziba mieści się w Londynie. Jest posłanką Platformy Obywatelskiej, należała do zespołu, który po tegorocznych wyborach negocjował warunki koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. (J.D.)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP