PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes ArcelorMittal Poland: nie dostrzegamy znaczącej poprawy w bliskiej perspektywie

Autor: Renata Dudała
13-09-2009 00:00 |  aktualizacja: 11-09-2009 09:58
Prezes ArcelorMittal Poland: nie dostrzegamy znaczącej poprawy w bliskiej perspektywie

- Dwa pierwsze kwartały tego roku były trudne. Moce produkcyjne wykorzystywano średnio na poziomie 40-45 proc. - mówi Sanjay Samaddar, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland, dyrektor generalny na Europę Wschodnią w sektorze produktów płaskich.

- Jak zmieniła się sytuacja w hutnictwie w ostatnich latach i jak ocenia pan aktualną sytuację w branży?
- Są ogromne różnice pomiędzy ubiegłymi latami a rokiem obecnym. Od 2004 r. do III kwartału 2008 r. notowaliśmy spójnie zwyżkowe trendy, przy wsparciu silnej światowej gospodarki. Od ostatniego kwartału 2008 r. sytuacja jest odwrotna - gigantyczny spadek popytu, który wymusił na przemyśle światowym prowadzenie działalności na poziomie 50 proc. mocy produkcyjnych lub poniżej. W kontekście tak bezprecedensowego kryzysu, próby przewidywania przyszłości stały się niezwykle trudnym zadaniem. Analizujemy kwartał za kwartałem i... nie dostrzegamy znaczącej poprawy w bliskiej perspektywie.

- Jakie były pierwsze dwa kwartały dla ArcelorMittal Poland?

- Podobnie jak dla innych producentów w Europie czy na świecie, dwa pierwsze kwartały były trudne. Moce produkcyjne wykorzystywano średnio na poziomie 40-45 proc.

- Na jakich działaniach będzie się koncentrowała spółka w 2009 roku? Czy planowane są akwizycje na polskim rynku?

- Kluczowe dla nas obszary koncentracji to obecnie: kapitał, klient, koszt. Czynimy również starania, aby usprawnić bezpośrednią komunikację z pracownikami, aby ich wiedza na temat bieżących zmian w tych coraz bardziej dynamicznie zmieniających się realiach dzisiejszego świata była aktualna. Nie uważamy, aby był to dobry czas na myślenie w kategoriach fuzji i przejęć, ze względu na brak przejrzystości rynku w zakresie perspektyw popytu. Pozostajemy jednak otwarci na dyskusję w temacie przejęć. Choćby po to, by oszacować potencjalne możliwości i korzyści.

- Czy plany inwestycyjne koncernu ArcelorMittal (na świecie i w Polsce) pozostają nadal aktualne, zważywszy na sytuację na rynku stali? Czy planowane inwestycje zostaną zrealizowane, czy odłożone w czasie? Jakie przewiduje się nakłady inwestycyjne?

- Wszystkie nasze plany inwestycyjne poddawane są ponownej analizie priorytetów, z uwzględnieniem obniżonego popytu. Wciąż jednak kładziemy nacisk na inwestycje w obszarach bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Warty odnotowania jest fakt, że w ArcelorMittal Poland, w latach 2006-08, zrealizowano ogromny program inwestycyjny o wartości ponad miliarda dolarów. Teraz nastał czas stabilizacji i pełniejszego opanowania możliwości drzemiących w nowej technologii. Zatem, jak już wspomniałem, zrealizowaliśmy większość nakładów inwestycyjnych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP