Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes ARP o filarach nowej strategii: restrukturyzacja, innowacje, inwestycje

Autor: Katarzyna Walterska
23-12-2014 05:18 |  aktualizacja: 23-12-2014 05:17
Prezes ARP o filarach nowej strategii: restrukturyzacja, innowacje, inwestycje

Aleksandra Magaczewska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

- Na innowacje do 2020 r. zamierzamy przeznaczyć 1,3 mld zł, przy czym część środków chcemy pozyskać z funduszy unijnych - mówi Aleksandra Magaczewska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, w rozmowie z Nowym Przemysłem.

Czy nowa strategia Agencji Rozwoju Przemysłu jest synonimem kurczenia się aktywności w restrukturyzacjach i zdecydowanego kursu na innowacyjność?
- Restrukturyzacja jest naszym naturalnym obszarem działania. Obok innowacji i inwestycji to trzeci, równorzędny filar nowej strategii firmy. Najczęściej kojarzy się nas z głośnymi restrukturyzacjami spółek i branż. Działalność ARP ma natomiast szerszy zakres - od lat wypełniamy lukę rynkową, związaną z dostępem do finansowania zwrotnego na cele restrukturyzacji, rozwoju i podnoszenia konkurencyjności dużych przedsiębiorstw. Finansujemy tych przedsiębiorców, którzy z różnych względów, nie zawsze związanych bezpośrednio z sytuacją finansową danej firmy, nie mogą otrzymać pożyczki z banku. Od początku działalności udzieliliśmy ponad 800 pożyczek, które przekroczyły 5 mld zł.

W pracy ARP usługi finansowe na cele restrukturyzacji nadal będą odgrywać ważną rolę. Do 2020 r. zamierzamy wydać 1,8 mld zł. Spodziewamy się utrzymania tendencji malejącego zapotrzebowania na pomoc publiczną, więc w najbliższych latach planujemy położyć większy nacisk na wsparcie restrukturyzacji rozwojowej. Aktualnie w portfelu pożyczek (ok. 1,4 mld zł) pomoc publiczna stanowi ok. 15 proc.

W filarze inwestycje, obok spółek portfelowych i nieruchomości, mamy bardzo cenne aktywa w postaci dynamicznie rozwijających się SSE. ARP jest właścicielem i zarządza dwiema strefami (mielecką i tarnobrzeską), z których każda ma ponad 20 podstref. Co ważne, nasze strefy plasują się w czołówce klasyfikacji, uwzględniających liczbę nowych inwestorów i nowych miejsc pracy. Tarnobrzeska SSE Euro-Park Wisłosan zajęła I miejsce w rankingu KPMG, w którym strefy oceniali inwestorzy (SSE Euro-Park Mielec była szósta).

Z kolei na innowacje, nowy filar naszej aktywności, do 2020 r. zamierzamy przeznaczyć 1,3 mld zł, przy czym część środków chcemy pozyskać z funduszy unijnych.

Przywraca pani proporcje. Bo przecież zainteresowanie obserwatorów koncentruje się na nowościach. Powstaje na przykład ARP Venture…SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP