Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes ARP o restrukturyzacji przedsiębiorstw i sprzedaży stoczni

Autor: Tadeusz Gańczarczyk
13-01-2010 00:00 |  aktualizacja: 22-01-2010 14:05
Prezes ARP o restrukturyzacji przedsiębiorstw i sprzedaży stoczni

Jedną z głównych dziedzin działalności Agencji jest restrukturyzacja i ratowanie dużych przedsiębiorstw - mówi o działalności Agencji Rozwoju Przemysłu jej prezes, Wojciech Dąbrowski.

- Agencja jest dość specyficzną organizacją. Z jednej strony wykonuje zadania wynikające z funkcji agendy rządowej, z drugiej zaś prowadzi czysto komercyjną działalność jako spółka prawa handlowego. Czy w tej misji nie kryje się sprzeczność?
- Pogodzenie tych dwóch funkcji jest rzeczywiście zadaniem złożonym, ale możliwym do wykonania. Agencja funkcjonuje z powodzeniem już prawie dwadzieścia lat, realizując zadania zlecane przez Skarb Państwa. Jest na pewno specyficznym podmiotem gospodarczym, jednakże funkcjonującym zgodnie z Kodeksem spółek handlowych. Po części jest także quasiagendą rządową wykonującą zadania zbliżone do realizowanych jakby "w szpitalu na oddziale intensywnej terapii", niezbędne ze względu na interes społeczny.

Jedną z głównych dziedzin działalności Agencji jest restrukturyzacja i ratowanie dużych przedsiębiorstw. Agencja posiada bardzo duże kompetencje i doświadczenie w przeprowadzaniu takich procesów.

- Jak pan ocenia obowiązujące zasady pomocy publicznej? Czy jest ona adekwatna do sytuacji naszej gospodarki, czy posiadane przez Agencję narzędzia są wystarczające?

- W ramach obowiązujących procedur, szczególnie tych wynikających z zasad wspólnotowych, istnieją pewne ograniczenia, przede wszystkim związane z koniecznością długiego oczekiwania na środki pomocowe. Problemem jest też skomplikowany system pomocowy w kraju. Wynika to z faktu, iż istnieje wiele podmiotów udzielających pomocy przedsiębiorcom przy jednoczesnym braku koordynacji ich działań. Mamy jednak pewne pomysły, jak usprawnić działania w zakresie pomocy udzielanej na ratowanie i na restrukturyzacje. Jesteśmy zasilani środkami z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw. Dotychczas (od 2004 r.) Agencja udzieliła pomocy na kwotę około 800 mln złotych. Obecnie, tj. na przełomie 2009/2010 r., rozpatrywane są kolejne wnioski na kwotę około 500 mln zł. Widzimy zatem wzrost oczekiwań potencjalnych beneficjentów pomocy.

Oczekiwana pomoc nadal nie przekracza naszych możliwości operacyjnych i finansowych. Odnosząc się do celowości prowadzenia działań w tym zakresie, chciałbym podkreślić, iż dla skuteczności pomocy publicznej ważna jest tak naprawdę rzetelność w opracowywaniu planów restrukturyzacji przez zarządy spółek. Plany te muszą opisywać realne działania naprawcze realizowane w spółkach oraz uwzględniać zwrot udzielonych pożyczek lub też wejście kapitałowe Agencji w celu dalszej prywatyzacji.

KOMENTARZE (25)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP