Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Banku Millennium: innowacje to nie tylko cyfryzacja

Autor: Nowy Przemysł (Katarzyna Walterska)
14-06-2016 08:44 |  aktualizacja: 14-06-2016 08:47
Prezes Banku Millennium: innowacje to nie tylko cyfryzacja

Banku Millennium Joao Bras Jorge.

Fot. Mat. pras.

Wspieranie oszczędności energii i zastosowania technologii redukujących jej zużycie to kierunek, w którym będzie się rozwijała polska gospodarka - deklaruje prezes Banku Millennium Joao Bras Jorge w rozmowie z Nowym Przemysłem.

Jak pan ocenia obecną kondycję europejskiego sektora bankowego, a na tym tle polskich banków?

- Czas kryzysu był bardzo trudny dla sektora bankowego. Wyjście z niego w Europie trwało długo ze względu na udział kredytów hipotecznych w bilansach banków. W Stanach Zjednoczonych dwie rządowe agencje Fannie Mae i Freddie Mac zapewniały bankom płynność, odkupując od nich hipoteki. Restrukturyzacja banków europejskich pozbawionych takiego wsparcia była trudniejsza. Ten proces wciąż trwa.

Trzeba również pamiętać o upadłościach, jakie obserwowaliśmy w Niemczech i w Holandii. Stąd tak ważne jest zrozumienie, że mieliśmy do czynienia z ogólnoeuropejskim problemem. Na szczęście polski sektor bankowy dość dobrze przetrwał kryzys. Należy jednak wskazać, że przed Polską stoi sporo wyzwań w obszarze bankowości. Nowym, poważnym obciążeniem jest podatek bankowy. Jednocześnie rosną wymogi kapitałowe, co wpływa na akcję kredytową i finansowanie gospodarki.

Jak w związku z tym wygląda strategia Banku Millennium?

- Warunki, w których działamy, są trudniejsze, ale założyliśmy, że nie zmienimy naszej strategii na lata 2015-2017. Zgodnie z jej zapisami chcemy powiększyć naszą bazę o 300 tysięcy aktywnych klientów indywidualnych. Konsekwentnie dbamy o efektywność kosztową. Planujemy wzrost organiczny, opierający się na wewnętrznych zasobach i dalszej poprawie efektywności. Jednym z jego filarów będzie całkowita integracja kanałów obsługi klientów; powinni oni postrzegać bank jako jedną instytucję, która zapewnia ten sam zakres usług niezależnie od kanału. Stale pracujemy nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi w obszarze bankowości elektronicznej.

Wracając do finansowania realnej gospodarki... Gdzie sektor bankowy powinien szukać środków?


- Ta kwestia jest bardzo złożona. Dla rozwoju gospodarki istotne jest przede wszystkim kreowanie ciekawych projektów, które mogą być finansowane przez banki. W Europie mamy z tym problem wywołany gospodarczą stagnacją. Europejski Bank Centralny stara się zapewnić znaczące finansowanie przy bardzo niskich, a nawet ujemnych stopach procentowych, aby banki miały więcej środków na zwiększanie akcji kredytowej. Wpływa to jednak głównie na obniżkę dochodowości bieżących kredytów, a nie na wzrost ich ogólnego wolumenu. Również EBC i pozostali regulatorzy stale podnoszą wymogi kapitałowe, co ma kluczowy wpływ na ograniczenie finansowania.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP