PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes idzie do szkoły

Autor: Oskar Filipowicz
20-02-2008 00:00 |  aktualizacja: 22-02-2008 08:45
Prezes idzie do szkoły
Bogusław Feder, prezes Centrum Kreowania Liderów SA: Od współczesnego menedżera wymaga się coraz częściej ponadstandardowych zdolności - nie umiejętności wyciskania cytryny do ostatniej kropli, lecz sztuki podlewania drzewka, by rodziło cytryny co rok. W coraz bardziej złożonym świecie biznesu połączenie przywództwa i zarządzania, dwóch odmiennych lecz wzajemnie uzupełniających się bloków działania, stanowić będzie klucz do rozwijania talentów. Zdaniem Rafała Szczepanika z Training Partners, dla efektywności szkolenia kluczowe są takie czynniki, jak elastyczność firmy szkolącej (umiejętność przebudowania oferty pod kątem potrzeb klienta), a także trenerzy z doświadczeniem menedżerskim

Przemyślany plan szkoleń dla pracowników może z jednej strony zaspokoić popyt na nowe kompetencje, z drugiej stworzyć pracownikom motywujące możliwości rozwoju zawodowego i awansu. Nowoczesne szkolenia dla menedżerów często obejmują umiejętność zarządzania talentami pracowników i rozwijanie zdolności przywódczych.

Wobec wysokiego tempa wzrostu gospodarczego barierą rozwoju dla wielu polskich firm stały się braki na rynku pracy. Przy ograniczonych możliwościach pozyskania nowych wysoko wykwalifikowanych pracowników jednym ze sposobów rozwiązania tych problemów jest inwestowanie w kapitał ludzki. Kluczowym czynnikiem wzrostu i konkurencyjności coraz częściej staje się niewykorzystany potencjał tkwiący w członkach zespołu, w załodze.
20 złotych na głowę

Liczby nie kłamią. W Polsce pracodawcy wydają rocznie na szkolenie statystycznego pracownika nieco ponad... pięć euro, w Wielkiej Brytanii wydatki na szkolenia per capita to równowartość 300 euro. Dotyczy to także osób na średnich i niższych stanowiskach. Wartość rynku szkoleń w Polsce w 2006 r. wynosiła - według szacunków Polskiej Izby Firm Szkoleniowych - dwa miliardy złotych.

W kraju działa kilka tysięcy (wg niektórych wyliczeń ponad 10 tys.) firm szkoleniowych, które w minionym roku mogły pochwalić się średniorocznym wzrostem przychodów rzędu 15-20 proc. Z drugiej jednak strony, jak wynika z najnowszego raportu OECD, tylko co ósmy pracujący Polak uczestniczy w jakichkolwiek szkoleniach (w Danii szkoli się co drugi pracownik). Specyfiką szybko rozwijającego się polskiego rynku szkoleń jest to, że wśród korzystających z pozaszkolnych form edukacji zawodowej dużą część stanowią pracownicy sektora publicznego.

Zdaniem Rafała Szczepanika, wiceprezesa firmy Training Partners, przyczyn wzrostu rynku szkoleń jest kilka.

- Firmy widzą, że konkurencja, która korzysta ze szkoleń, idzie w górę, rynek pracy dynamicznie się zmienia i potrzebne są inne oprócz płacowych motywacje, przy ograniczonej ofercie na rynku pracy opłaca się zatrudnić osobę bez doświadczenia i ją przeszkolić - wylicza Szczepanik. - Istotne jest też to, że wiele firm po prostu dojrzało do takich inwestycji i dysponuje odpowiednim funduszem.

Ważnym impulsem dla bardziej tradycyjnych form zdobywania nowych kwalifikacji w biznesie stała się w Polsce działalność Europejskiego Funduszu Społecznego. Podyplomowe studia MBA czy szkolenia organizowane np. przez wyższe szkoły bankowe i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej mogą być nawet o 80 proc. tańsze niż oferowane na rynku. Wadą systemu jest konieczność oddelegowania na studia przez pracodawcę (pomoc z EFS jest adresowana do firm, nie do pracowników) oraz mało urozmaicona oferta edukacyjna. W ramach pomocy unijnej szkoli się zwykle w formule otwartej. Zamknięte, czyli dedykowane konkretnej firmie, szkolenia wymagają bowiem napisania osobnego wniosku i oczekiwania na jego rozpatrzenie, a potem na refundację.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP