Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes PKP: kolej przetrwa

Autor: Piotr Stefaniak
08-02-2015 10:35
Prezes PKP: kolej przetrwa
Fot. PTWP

- PKP SA będzie działać do momentu, kiedy historyczny dług zostanie spłacony, co może nastąpić w roku 2022. Decyzję o dalszych losach spółki podejmie właściciel - mówi Jakub Karnowski, prezes zarządu PKP SA, w rozmowie z Piotrem Stefaniakiem.

- Jaką funkcję w Grupie PKP pełni dziś PKP SA?
- Jako zarządca nieruchomości, notabene największy w Polsce, administruje dworcami kolejowymi i innymi obiektami, zapewniając przy tym jak najlepsze wykorzystanie ich komercyjnego potencjału. Optymalizując koszty, spółka sprzedaje lub przekazuje jednostkom samorządów terytorialnych obiekty zbędne z punktu widzenia obsługi pasażerów.

PKP SA oczywiście nadzoruje i koordynuje też działania innych spółek. Wyznacza im cele i dba o ich realizację. Oddzielnym zadaniem pozostaje prywatyzacja firm należących do Grupy PKP.

- No właśnie. Dlaczego, mimo upływu 13 lat od przyjęcia ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP, dopiero w zeszłym roku sprywatyzowano Polskie Koleje Linowe, PKP Cargo i PNI, a większość spółek grupy nadal ma wstępne terminy zmiany właściciela?

- Funkcję prezesa PKP SA objąłem w kwietniu 2012 r. i trudno mi odpowiadać za poprzednie działania... W ostatnim czasie procesy prywatyzacyjne znacząco przyspieszyły. Ubiegłoroczny debiut PKP Cargo analitycy uznali za jedno z najważniejszych wydarzeń na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Obecnie spółka ta jest największym przewoźnikiem towarowym w Polsce i drugim w Europie.

W 2015 r. planujemy sprzedaż TK Telekom - 26 listopada minął termin zgłaszania udziału w negocjacjach. W przypadku PKP Energetyki wybraliśmy już doradców i niebawem zaczynamy procedurę vendor due diligence. Przypomnę, że obie spółki zamknęły ubiegły rok z dobrymi wynikami.

- PKP SA odpowiada też za spłatę długów przedsiębiorstwa państwowego i grupy.

- W ciągu zaledwie dwóch lat naszej pracy 3,8 mld zł zastanego długu udało nam się zmniejszyć o 2,8 mld zł, z czego aż 2,2 mld zł pochodzi z prywatyzacji (dla porównania: w ciągu 10 lat poprzednich lat przychody z tego tytułu wyniosły ok. 410 mln zł).

Inne przychody uzyskujemy ze sprzedaży zbędnych nieruchomości. W latach 2012-14 przyniosło to nam ok. 763 mln zł.

- Czy PKP SA zrezygnowała z ambicji współkreowania (obok Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju) polityki transportu kolejowego, a szerzej: polityki transportowej w Polsce?

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP