PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes URE: nieuczciwi handlarze paliw mniej bezpieczni

Autor: Piotr Apanowicz
04-01-2015 09:53 |  aktualizacja: 04-01-2015 09:54
Prezes URE: nieuczciwi handlarze paliw mniej bezpieczni

- Przypadki wymierzania kar za nieprzestrzeganie zakazu kooperowania z podmiotami bez wymaganej koncesji stanowią drugą co do liczebności - po karach za naruszanie wymagań jakościowych - grupę kar pieniężnych dla koncesjonariuszy paliwowych - mówi Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

- Obserwując zmagania ustawodawcy z problemem sprzedaży lub wytwarzania paliw bez wymaganej koncesji, można odnieść wrażenie, że jego działania mają charakter doraźny i chyba jednak zbyt chaotyczny - mówi Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w rozmowie z Piotrem Apanowiczem.

- Organizacje branżowe szacują, że co najmniej kilka procent firm handlujących paliwami w Polsce prowadzi działalność bez koncesji. Czy system koncesyjny jest nieefektywny? Począwszy od 22 lipca br. prezes URE może wymierzać kary pieniężne za brak koncesji. Czy to dobre rozwiązanie?
- Zwracanie po raz kolejny uwagi na występujące w sektorze paliw patologie i konieczność walki z nimi można by uznać za truizm, gdyby nie skala tego zjawiska i jego uciążliwość. Niemniej, obserwując zmagania ustawodawcy z problemem, można odnieść wrażenie, że jego działania mają charakter doraźny i chyba jednak zbyt chaotyczny.

Weźmy za przykład kary, jakie możemy stosować. Choć te wymierzane przez prezesa URE za wytwarzanie lub obrót paliwami ciekłymi bez wymaganej koncesji są znaczące (wynoszą od 200 tys. do 1 mln zł), to dotyczą wyłącznie osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (którym jednak ustawa taką zdolność przyznaje). W przypadku osób fizycznych proceder ten nadal traktowany jest tylko jako wykroczenie, a potencjalne kary mają wymiar symboliczny.

Wydaje się, że właściwsze byłoby ujednolicenie podejścia i odstąpienie od kwalifikacji takiego postępowania jako wykroczenia, a zarazem zaostrzenie kar tak, by potencjalne "korzyści" zostały zniwelowany przez adekwatny wymiar kary. Uważam także, że dobrym rozwiązaniem byłoby pozostawienie orzekania w tym zakresie w kompetencji sądów powszechnych.

- Czy w ciągu niecałych pierwszych czterech miesięcy obowiązywania nowych przepisów nakładał pan już kary, o których tu mówimy?

- To zbyt krótki okres, by mogło dojść do wymierzenia kar za prowadzenie działalności bez wymaganej koncesji. Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, normujące ogólne zasady działania organów administracji publicznej, wymagają dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz wyczerpującego zebrania i rozpatrzenia materiału dowodowego. Prowadzimy obecnie kilkanaście postępowań wyjaś-niających w tej materii. Gdy zebrane informacje i dokumenty potwierdzą, że dany podmiot faktycznie prowadzi działalność bez koncesji, wówczas uruchomimy postępowania w sprawie wymierzenia kary pieniężnej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP